Menü

A gyerekek egészségének megőrzése – mit tehet a szülő?

Az életmód az évtizedek múlásával egyre változik, az egészség azonban mindig a legfontosabb kincsünk marad, különöse tekintettel a gyermekeink egészségére, melynek megőrzése a mi felelőségünk.

A gyermekek egészségéről, nem csak akkor kell gondolkodni, amikor közösségbe (bölcsibe, oviba) kerülnek, hanem már a gyermektervezéskor el kell kötelezni magunkat egy egészséges életmód, ha szükséges egy komplett életmódváltás mellett, hiszen a fogantatás előtti életmódunk is nagyban befolyásolja a születendő gyermekünk egészségét.

Meghatározó, hogy az anyuka milyen egészségi állapotban van a gyermektervezéskor, milyen vitaminokat szed, milyen erős az immunrendszere, hogyan táplálkozik, mennyit mozog, egyszóval: mennyire tudatosan készül az anyai örömökre.

Egy születendő gyermek az anyuka szervezetében található vitaminokkal, ásványianyagokkal és tápanyagokkal tud fejlődni, ezért, ha anyuka ezt a fontos kérdést elhanyagolja, netán iszik, dohányzik, gyógyszereket szed, az mind kihat a gyermeke fejlődésére, s rendellenességek kialakulásához vezethet.

Újszülöttkorban a legnagyobb áldás az, ha az anyukának van teje és anyatejjel tudja táplálni a csecsemőjét. Minél tovább tudja szoptatni a gyermekét annál jobb, mert az anyatej a legfontosabb a baba számára testileg és lelkileg is.

Gyermekkorban már segíthetjük a kicsiket az egészséges életmód szemléletének kialakításában, tudatos táplálkozásra nevelhetjük őket, s példával kell járjunk, ez a gyereknevelés egyik legfontosabb része és ez egyértelműen a szülők felelőssége, nem lehet az óvónőre, a tanítóra, a politikára, a szomszédra mutogatni, itt az alapokat a szülő fekteti le.

Nehéz dolog ez, hiszen a környezetszennyezés, a mezőgazdaságban használt vegyszerek, a behozott kamionban érlelt gyümölcsök és zöldségek nem tartalmaznak elegendő és megfelelő vitamint.

Napjainkban ezért egyre nehezebb azt biztosítani, hogy vitaminokban gazdag ételeket egyen a gyermekünk, ilyenkor nyúlnak a szülők a gyermekvitaminok, étrend-kiegészítők után, mely némelyek szerint szülői túlbuzgóság és felesleges, mások szerint épp a fent említettek miatt egy feltétlen szükséges kiegészítés és pótlás.

A vitaminok kiválasztásánál a szintetikus vitaminok helyett érdemes a természetes eredetűeket előnyben részesíteni, jómagam a természetes, zöldségekből és gyümölcsökből kivont táplálékkiegészítőket preferálom.

Sokszor a magunk egészségével keveset foglalkozunk, azonban a gyerekeink egészsége minden szülő számára fontos, sajnos ezt ki is használja a legtöbb vitaminreklám, melyekkel a gyerekes szülőknek célozzák meg. Számtalan reklám csábít gumicukorkák, szirupok, pezsgőtabletták és vitamintabletták megvásárlására, s a legtöbb szülő sajnos hagyja is magát befolyásolni, hiszen úgy érzi azzal lesz jó szülő, ha mindent megvesz a gyermekének, ez pedig egyáltalán nincs így.

A természetes vitaminokat kell keressük, a gyereke étrendjére figyelve, rendszeres mozgást beiktatva, példát mutatva, ezzel tudunk tenni a legtöbbet gyermekeink egészségéért. A vitaminok szedése mértékkel történjen, s nem csak betegségek esetén javasolt, hanem megelőzésképpen is szükséges lehet, a vitaminhiány ugyanis betegségekkel jár együtt.

Minden szülő saját maga dönti el, hogy milyen formában gondoskodik gyermeke egészségéről, abban azonban mindenki egyetért, hogy egy szülőnek a gyermeke egészsége a legfontosabb.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?