Miért olyan népszerű a mediterrán étrend?
- Dátum: 2021.07.30., 17:00
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bagett, cukor, durumtészta, egészség, finomságok, folyadék, Földközi-tenger, gabona, gyümölcs, halak, húsok, krémleves, lasagne, mártás, mediterrán étrend, mediterrán irányelv, megőriz, mozzarella, népszerű, okostányér, olívaolaj, paradicsom, sajt, só, sport., szénhidrát, színes, tejtermék, teljes kiőrlésű, tenger gyümölcsei, tengerparti, tészta, változatos, világörökség, zöldség, zsír
Ha becsukom a szemem a mediterrán diéta kapcsán egy roskadásig megrakott asztalt látok, mindenféle színes salátával, teljes kiőrlésű bagettekkel, sajtokkal, olívaolajjal, mozzarellával, paradicsommal, tésztákkal, szószokkal - egy gyönyörű megterített tengerparti asztalon. Igen, álmodozom.
Ha röviden szeretném megfogalmazni, akkor szerintem azért, mert színes, változatos, finom, rettentő egészséges és még csak éhes sem marad az ember, hiszen jóllakásig eheti a mediterrán irányelv szerinti finomságokat.
A mediterrán diéta azonban elérhetőbb, mint a tengerparti homokban megterített asztal, csupán néhány alapelvet kell megismerni.
A mediterrán étrend 2010-ben és 2013-ban felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökségének listájára, ezzel a világörökség része lett, ami megmagyarázza miért olyan népszerű.
A mediterrán étrend valójában egy gyűjtőfogalom, mely a Földközi-tenger medencéjében élő népek kultúráját, hagyományait, szokásait, vallását és életmódját ötvözi.
Az étrendet a Földközi-tenger országainak gasztronómiája hívta életre, főként olasz és a görög konyha ihlette.
A mediterrán diéta alapját a növényi eredetű táplálékok képezik, ezalatt nagy mennyiségben értünk teljes kiőrlésű gabonatermékeket, zöldségeket, gyümölcsöket, olívaolajat, hüvelyeseket, olajos magvakat, fűszereket, tejtermékeket, szárnyas húsokat, halakat, valamint tenger gyümölcseit. A mediterrán diétába belefér a mértéktartó borfogyasztás is.
Mindannyian hallottuk már az okostányér elnevezést, ez az irányzat a mediterrán táplálkozás számos elemét tartalmazza, a főbb elvek azonosak: zöldségfélék, gyümölcsök, gabonafélék, tej és tejtermékek, hús és húskészítmények, halak és tojás kapcsolható az okostányér irányzat elveihez, emellett a megfelelő folyadékfogyasztásra, alacsony zsírbevitelre, só és cukor minimalizálására is figyelni kell.
A rendszeres sport elengedhetetlen része az egészséges életmódnak, így a mediterrán elvekhez is hozzátartozik a fizikai aktivitás.
Ha mintaétrendet szeretnénk keresni, a világhálón számtalan recept segíti a diéta megvalósítását, de néhány ötlettel mi is szolgálhatunk.
Egy mediterrán étkezésre kitűnő választás egy halétel, teljes kiőrlésű kenyérrel, friss salátával, olívaolajjal, vagy durumtésztából készült lasagne sok zöldséggel és hússal, illetve roston sült szárnyas húsok fetasajtos görög salátával, krémlevesekkel. A mediterrán étrend követői szinte minden ételhez, minden fogáshoz salátát esznek.
A mediterrán étrend vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban, rostokban gazdag, „rossz” szénhidrátokban, félkész ételekben, tartósítószeres élelmiszerekben, cukros, zsíros fogásokban szegény, így rengeteg módon segíti az egészségünk megőrzését.
A tanulási zavarok típusai
A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?
A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében
A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.
Rákellenes Világséta
Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.
Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé
Az egészséges életmód irányába nem könnyű elmozdulni főleg, ha úgy érezzük, minden napunk tele van teendővel. Van néhány trükk, aminek segítségével azonban könnyen belecsempészhetünk apró változásokat a mindennapjainkba, amitől javulni fog a közérzetünk és az egészségünk.