Mit vigyünk szüléskor a kórházba?
- Dátum: 2020.11.05., 01:17
- Martinka Dia
- baba, bepakol, beszerez, bőrönd, császármetszés, csomag, fontos, hazaút, iratok, kórház, lista, mama, nővér, orvos, pakolás, sima szülés, szükséges, szülés, szülésznő, szülőszoba, táska, vajúdás
Való igaz, ez a cikk nem feltétlen ad fontos információkat most minden olvasói rétegünknek, nade!... lehet, hogy később jól jön, érdemes elmenteni, megjegyezni, feljegyezni ezeket a dolgokat.
A kórházi csomagot a szülés várható időpontjától számítva már jó, ha 2 hónappal előtte összekészítjük, én legalábbis biztosra mentem, hiszen sosem lehet tudni, mikor lesz szükség rá. Igaz mi ráhúztunk még 8 napot a kiírt időpontra, tehát elég sokáig állt a bőrönd a falnak támasztva, de az sosem baj, ha előre gondolkodunk. Legyünk tudatosak, s így egészen biztosan nem kell kapkodjunk.
Az én kórházi listám háromszor működött jól, azt hiszem mindent vittem, ami kellett és semmit, ami nem, ezért bátorkodom tanácsot adni háromgyerekes anyukaként.
A legjobb, ha a pakk két táskából áll, egy nagyobb bőröndből és egy kisebb táskából, ami a szülőszobára kell.
Nagyon fontos, hogy a következő fontos iratok kéznél legyenek: várandóskiskönyv és minden leletünk, TAJ kártya, személyi igazolvány, lakcímkártya, házassági anyakönyvi kivonat, vagy apasági nyilatkozat. Ha ez mind pipa, akkor léphetünk a következő szintre.
Mit vigyünk magunkkal a szülőszobára:
Egy kis szénsavmentes víz, ha elhúzódik a vajúdás, szőlőcukor, hogy legyen energia, azonban minden esetben meg kell kérdezni a szülésznőt és az orvost, nekem például a harmadik fiamnál csak kis korty vizet szabadott innom, előző szüléseimkor pedig annyit sem. Egy kis nedves törülköző és papírzsebkendő is jól jön, ahogy egy hálóing, zokni, Wc papír, papucs és esetleg köntös is.
Telefon (feltöltve) is volt nálunk és vittem harapnivalót az apukának is, amennyiben apás szülésre készülünk, illetve az egyik legfontosabb számára a szülőszett (sapka, ruha, maszk, cipővédő), amit az apuka a kórházban is megvásárolhat, de előre is beszerezhető a patikákból.
A nagy bőröndbe 5-8 nap kórházi tartózkodásra elegendő holmi kell, hogy kerüljön, ezek a következőkből állnak: 3-4 db hálóing, mindenképpen elöl gombolós, mert így a szoptatás sokkal könnyebb. Fehérnemű, de javaslom az eldobható bugyit, a legjobb, ami betéttel egyben van (patikában kapható), szoptatósmelltartó, melltartóbetét, egészségügyi betét, valamint minél nagyobb nedvszívó képességgel. Én hordtam hasszorítót, ezt mindenki maga döntse el, én preferálom a használatát sima szülés esetén is, de császármetszés után a legtöbb orvos javasolja.
A kozmetikai táskába nedves törlőkendőt is érdemes betenni.
A tisztálkodószerek mellett szükség lesz evőeszközre, tányérra, bögrére, papucsra, köntösre, én vittem szoptatósteát és hozzá egy vízforralót is. Hasznos a körömvirágkrém, s jól jön a mellszívó, de ezt a kórházban érdemes megkérdezni, hogy bevihető-e.
Mivel a legtöbb kórházban nem hízókúrán van a kismama, érdemes vinni konzervet, én májkrémet, pár csomag puffasztott rizst, müzliszeletet, kekszeket, teafiltert és bizonyos helyzetek megkönnyítésére egy zacskó aszalt szilvát is tettem.
Az indulás napján a telefontöltő is bekerült a bőröndbe, ahogy a szedett gyógyszerek és vitaminok is.
Kiegészítő holmiként vigyünk szalvétát és tollat, esetleg egy újságot is. (utóbbi nem tudom, hogyan jutott eszembe, olvasni sem energia, sem idő nincs, ha mégis, akkor inkább próbáljunk pihenni, aludni)
A táskánk már majdnem tele, amikor rájövünk, hogy a babának még semmit sem pakoltunk, pedig neki kell kisméretű pelenka, egy csomaggal mindenképp, popsitörlő, popsikrém és pár darab textilpelenka is, ezenkívül kisruhák (bodyk, nadrágok, rugdalózók) a kórházi tartózkodásra, illetve a hazaútra, valamint egy pléd és fürdőlepedő is szükséges.
A kórházi tartózkodáshoz ezek elengedhetetlenül szükségesek, így erről a listáról nyugodtan pakolhatunk, semmi fontos nem marad itthon. Mindenkinek gyors és könnyű szülést, a kórházi napokhoz kitartást kívánok!
Martinka Dia
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.