Menü

Tökre pénzkidobás II.

Amikor első gyermekünket várjuk, olyan dolgokat is hajlamosak vagyunk megvásárolni, melyekről később bebizonyosodik, hogy teljesen felesleges volt. Egy baba érkezése nagy üzlet. Ne dőljünk be mindennek. „Tökre pénzkidobás” című cikkem második része következik.

Előzőekben már szó esett a kézi orrszívóról, a baba körömvágó ollóról, borostyán nyakláncról és társairól, de folytassuk a saját kedvenc baklövésemmel, a cumisüveg/bébiétel melegítővel. Egyáltalán nem egyszerű a használatuk, vizet kell tenni bele, abban melegszik fel az étel és - ha a mikrót nem is preferáljuk – sima forró vízbe téve ugyanez a hatás elérhető, tehát kár erre külön áldozni, enélkül is felnő egy kisgyerek. A drága holmik csak a helyet foglalják a konyhapulton.

A babamérleg most a harmadik terhességemnél már ingyen sem kéne. Nem olcsó mulatság, s emlékszem folyamatosan mértem evés előtt és után az első babámat, majd mikor mindent szakszerűen ledokumentáltam a füzetembe, a pici telerakta a pelust és kevesebb kg volt, mint mikor elkezdtük az egész etetési procedúrát. Jól láthatjuk, ha szépen eszik, fejlődik, nő a babánk, a védőnő pedig úgyis minden alkalommal pontosan meg fogja mérni. Nincs szükség otthoni méricskélésre, pláne, hogy a babák valamiért rettentően utálják, ha méregetjük a súlyukat. Az enyém legalábbis ordított.

Mi nem vettünk pelenka szagtalanító szemetest sem, mivel egyrészt a belevaló speckós zacskó elég drága mulatság, másrészt, nem áll szándékában szerintem senkinek napokig őrizgetni egy babakuka tartalmát, ki kell vinni az utcai, kültéri szemetesbe, mielőbb jobb megszabadulni a kakis pelusoktól, szerintem vetekszenek a veszélyes hulladékkal. Eszemben sincs napokig tárolni otthon a használt pelusokat.

Popsitörlő melegítő? Harmadik babámat várom, de erről most hallottam életemben először, pedig állítólag van ilyen. Jesszus. Remélhetőleg a mi popsitörlőnk nem fog kihűlni, mert én ugyan ilyesmit nem veszek.

Cipők újszülött méretben. Ennek tényleg, de tényleg a világon semmi értelme nincs. Ja de, egyet tudok. A baba érkezésének bejelentésénél lehet jópofa fotókat készíteni velük, ajándékba adni, így hozni a család tudtára az örömhírt. Amúgy nyilván nem kell ecsetelni, hogy egy újszülött nem fog még a cipellőkben tipegni sehová. Ráadni sem érdemes, mert kényelmetlen rátuszkolni a kis lábára, mikor tökéletesen elég a zokni, harisnya, rugdalózó, dupla zokni is.

Méregdrága babakád. Vízleengedő dugóval, négy kacsával és öt delfinnel dekorált, ergonomikus aljzattal, csúszásgátlóval, három szappantartóval felszerelt ultramodern, trendi. Meg persze felesleges. Az a sima is megteszi, amiben anyukám fürdetett minket annak idején.

Aki nem hiszi, nézze meg, a kórházban hogyan mosdatják a piciket.

Pisi-sapi, pisicsengő és egyéb haszontalan cikkek is léteznek ma már a piacon, aki egyszer rákeres a neten a babakelengyére, utána mindenféle hirdetések, reklámok fogják megtalálni, s egy tökéletesen felépített marketing kellős közepén találja magát. Természetesen nem baj, ha ezeket megnézzük, de vásárlás előtt mindenképp mérlegeljünk! De ne a babamérleggel, mert arra sem lesz szükség.

Martinka Dia

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.