Hangulatjavító gyógynövények nyomában
- Dátum: 2020.07.24., 18:53
- Udvari Fanni
- citromfű, csipkebogyó, gyógynövény, kimerültség, levendula, munka, nyugalom, rozmaring, stressz
A hangulatingadozás, a lehangoltság és a stressz fárasztó hatása rendkívül megviseli az embert, ám nem muszáj rögtön nyugtató gyógyszerekhez nyúlni, jobb előbb a természetes megoldásokat áttekinteni.
Felnőtt életünk megkerülhetetlen részeként a munkavégzés jelentős időt, fókuszálást és energiát igényel. Pontosan ezért hat ránk nagyon erősen mindaz, amit a munkahelyünkön megélünk.
Hatványozottan igaz ez akkor, ha saját vállalkozást vezetünk és saját cégünk élén teljes erőbedobással álmainkat, vágyainkat valósítjuk meg. Nem árt azonban vigyáznunk! A túlzottan sok munka, a folyamatos „pörgés”, és a túlvállalás óriási stressznek teszi ki a szervezetünket.
Ha nem teszünk semmit, előbb-utóbb betegség dönt le minket a lábunkról, vagy baleset állít meg. De ezt megelőzhetjük egy néhány napos vagy 1-2 hetes megállással is, mely alatt tudatosan lassulunk vissza mentálisan, miközben a testünk is megpihen.
A citromfű mennyei illatát illóanyagainak köszönheti, de kávésavat, cseranyagokat is tartalmaz. Remek idegnyugtató és idegerősítő, de az emésztést is serkenti, oldja a görcsöket.
A levendula méltán kedvelt gyógynövény, finom ízű, ráadásul idegnyugtató, görcsoldó hatással is bír, sőt az étvágyat is javítja. Hatása illóolaj-, cser- és keserűanyag-tartalmának is köszönhető.
A rozmaringban levő illóolajak, cseranyagok élénkítő hatással bírnak, de hatékony izomlazító, és a menstruáció, valamint a klimax mellékhatásait is enyhíti, serkenti a memóriát. Terhesség, epilepszia és érzékeny bőr esetén sem javasolt.
A csipkebogyó a Rosa canina, kutyarózsa nevű bokor termése. Perzsiából származik, az ókorban kutyaharapást is gyógyítottak vele, innen a név. Enyhíti a feszültséget, nyugtatja az idegeket, általános erősítő hatása van. Magas C-vitamin tartalma is ismert: a II. világháború alatt a brit kormány gyűjtötte a lakosság C-vitamin szükségletének fedezése céljából. Hideg vizes áztatással készítünk belőle teát: egy csapott evőkanálnyi csipkebogyót vagy csipkehúst egy óráig hideg vízben áztatunk, utána ugyanabban a vízben felhevítjük az első forrásig, újabb 4 órán keresztül állni hagyjuk, majd megisszuk.
Mivel jó vízhajtó, emésztésjavító és segíti a hólyagműködést, mindenkinek ajánlom a fogyasztását. Rendszeresen is ihatjátok, akár napi 2-3 csészével.
Szerző: Udvari Fanni
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?