Pajzsmirigy betegségek és tünetei
- Dátum: 2020.02.10., 22:35
- Martinka Dia
- alulműködés, autoimmun, betegség, bőr, bőrszárazság, cikk, ciklus, diéta., étrend, étrend-kiegészítő, fogyás, funkció, hízás, hormon, jód, koleszterin, laborvizsgálat, meddőség, menstruáció, működés, okoz, ödéma, örökletes, pajzsmirigy, probléma, stressz, számtalan, szárazság, szerv, teherbeesés, túlműködés, tünet, vérvétel, vitamin, zavar
Pajzsmirigy betegségekről már számtalan cikk született oldalunkon, a betegség egyszerű vérvételből kiderül, hiszen a TSH, T3, T4 hormonok, valamint szükség esetén az ATPO szintjének értékeiből megállapítható a probléma, azonban vannak olyan tünetek, amelyek kétségtelenül arra utalnak, hogy pajzsmirigy problémákkal állunk szemben és ideje kérni egy időpontot a laborba.
Az egyik legfontosabb szervünk működésében bizony sok féle okból zavar keletkezhet, akár műtét, akár szülés miatt, de lehet egyszerű megfázásos betegségek szövődménye és örökletes hajlam is okozhatja. Mit jelent ez pontosan?
Egy pajzsmirigy betegség kialakulásában fontos szerepet játszik az öröklött hajlam, de bizonyos autoimmun betegségek, a fokozott stressz is közrejátszhat, valamint a túl kevés jód fogyasztás.
A betegség felismerhető több tünetből, vagy tünet együttesből is.
Az alulműködés alattomos dolog, hízást okoz akár minden ok nélkül, illetve bőrszárazságot, hajhullást, szemöldökritkulást. Pajzsmirigy alulműködés esetén a körmök gyengévé válnak, míg túlműködéskor a köröm eltávolodhat a körömágytól, így ezekből a jelekből is elgondolható, hogy laborvizsgálatra, endokrinológus szakrendelésre van szükség.
Pajzsmirigy túlműködést jelez a hirtelen fogyás, akár az étvágy és evés megnövekedése ellenére is, a kidülledő szemek, melyek szemszárazsággal járhatnak együtt.
Nem megfelelő pajzsmirigy funkciók esetén gyakran érezzük fáradtnak, álmosnak, kimerültnek magunkat, gyakran minden ok nélkül, elegendő pihenés és alvás ellenére is.
Ödémát is észrevehetünk az arcunkon ennél a betegségnél, a bőrszárazság pedig - nálam legalábbis – a bőr hámlásába csaphat át.
A magas koleszterinszint szintén intő jel lehet pajzsmirigy alulműködésre, míg a túlműködés mellett alacsony koleszterint szint jelentkezhet, de legnagyobb gondot mégis a ciklus-és teherbeesési problémák jelentik.
Az erős, elhúzódó menstruáció pajzsmirigy alulműködést jelezhet, míg a ritkábbá váló vérzések túlműködésre utalhatnak. Gyakran a meddőség hátterében is pajzsmirigy probléma áll.
Amennyiben laborvizsgálattal kimutatják a betegséget, akkor sincs ok aggodalomra, gyógyszerrel jól beállítható a szerv működése, illetve bizonyos diétával, tej-és glutén, szójamentes étrenddel, megfelelő étrend-kiegészítők és vitaminok (cink, vas, omega 3, szelén, D vitamin, galajtea, illetve bizonyos esetekben jód) szedésével, gyógyteák fogyasztásával (ragadós galaj, közönséges galaj) és persze sporttal orvosolható és kordában tartható a pajzsmirigy-betegség. Én már csak tudom.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.