Veszélyes advent
- Dátum: 2019.12.18., 06:59
- Martinka Dia
- advent, berendezés, csillagszóró, elektromos, felügyelet, gyertya, karácsony, karácsonyfa, karácsonytájt, készülődés, kigyullad, koszorúm fényfüzér, lakás, lakástűz, mécses, megelőzhető, műfenyő, műfenyő., odafigyelés, segélyhívó, tél, tűz, tűzoltóság, ünnep
A téli időszakban 45 percenként kigyullad egy lakás – olvastam november végén az egyik internetes portálon.
Advent idején, a karácsonyi ünnepek és a szilveszter közeledtével, a karácsonyi készülődés idején sajnos nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a karácsonyváráson kívül ez az idő egy rendkívül tűzveszélyes időszak is, fel kell hívni a figyelmet a karácsonytájt jellemző veszélyforrásokra. Odafigyeléssel a keletkezett tüzek többsége megelőzhető. A felügyelet nélkül otthon hagyott gyertya, az irodában vagy lakásban felejtett száraz adventi koszorú nagyon gyorsan óriási tüzet okozhat. Gondoljunk csak arra, hogy a felügyelet nélkül hagyott égő gyertya eldől és meggyújt maga körül mindent, a tűz pedig villámgyorsan tovább terjed. Ehhez mindössze pár perc is elegendő.
A csillagszóró hangulatos, ám rendkívül tűzveszélyes mulatság, nagy odafigyelést igényel.
Bár ma már nem szokás gyertyát gyújtani a karácsonyfa ágain, egy nem biztonságos fényfüzér is veszélyes lehet, tüzet okozhat.
Nagyon fontos, hogy ha mégis tűz keletkezik, akkor a tűz oltása előtt áramtalanítsuk a környező elektromos berendezéseket.
Mire kell odafigyelni? A szakemberek tanácsait megfogadva, helyezzük mindig az adventi koszorút, gyertyákat nem éghető anyagú alátétre!
Az adventi koszorút ne használjuk az ablakban a függöny, vagy egyéb éghető anyag, textília közelében. A lakástüzeket elkerülhetjük, ha a koszorú és a mécsesek helyét körültekintően választjuk meg.
A műfenyőre egyáltalán ne tegyünk gyertyát vagy csillagszórót! Ezeket inkább máshol gyújtsuk meg.
A karácsonyfa füzéreket gondosan húzzuk ki a konnektorból, ha elhagyjuk a lakást, füzér vásárlásánál pedig mindenképp gondosan bevizsgált terméket vegyünk, megbízható helyről. Olyan fényfüzért vásároljunk, amely megfelel az Európai Unió minőségbiztosítási követelményeinek.
A családtagokkal, gyermekekkel mindig beszéljük meg, mi a teendő, ha véletlenül meggyullad a fenyőfa, vagy textília, mi a tűzoltóság és a mentők telefonszáma. Fontos!
Az ünnepek alatt nemcsak az adventi koszorúk, karácsonyfák, gyertyák és fényfüzérek jelentenek veszélyt, hanem szilveszter idején a petárdák felelőtlen használata is, mely tüzet, illetve égési sérüléseket okozhat.
A hangulatos karácsonyvárás és a boldog ünneplés mellett kívánom mindenkinek, hogy kellő körültekintéssel használja az ünnepi fényeket, fényfüzéreket és gyertyákat, s otthonunk és saját biztonságunk érdekében soha ne hagyjuk magára az égő gyertyákat, mécseseket. Ha megtörtént a baj, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot!
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.