Menü

Módszerek arra, hogy ne stresszelj annyit

A stressz nemcsak lelki, hanem fizikai panaszokat is előidézhet, az általa kiváltott tünetek pedig a gyomorpanaszok, szorító mellkas vagy a magas vérnyomás mellett a bőrön is jelentkezhetnek.

A nagymértékű stressz az alvást is befolyásolja

A kortizol nevű hormon szintje emelkedik meg, ha stresszesek vagyunk, és ez belepiszkálhat az alvásciklusunkba is. Az alvásciklus felborulása pedig vezethet depresszióhoz is, áll a National Institutes of Health kutatási eredményeiben. A vizsgálat kimutatta, hogy a depressziós embereknek magas a kortizolszintje, ami alvászavarokat eredményez. Az alvás hiánya pedig rendkívül sötétté teszi a világot körülöttünk, így egy negatív spirálba kerülhetünk a stressz miatt.

Barátkozz!

A másik pofonegyszerű lehetőség a stressz csökkentésére, ha emberekkel találkozol. Nem a Facebookon és a gtalkon természetesen, hanem igazából és szemtől szemben. Amikor találkozol a barátaiddal, akkor mosolyogsz, ettől máris csökken a stressz, ha pedig még beszélgettek is, akkor elterelődik a figyelmed a fejedben zúgó aggódásról, rágódásról, tehát kiszállsz a stressz mókuskerekéből.

Meditálj!

A meditációt sokan misztikus dolognak hiszik, amikor lótuszülésben kell órákig gubbasztani egy csendes sarokban. Pedig szó sincs erről. A meditáció lényege a kavargó gondolatok lecsendesítéséről és a lélegzésről szól, nekünk pedig épp erre van szükségünk a stressz csökkentéséhez. Végtelenül egyszerű módja, ha megállsz pár percre, és csak számolod a levegővételeket, legalább tíz levegővételig.

Nem számít, mi a kiváltó ok, a depresszió kezelhető megfelelő terápiával, elbeszélgetéssel, és ha szükséges, akkor gyógyszerekkel is. Fontos, hogy ha bármikor is öngyilkosságot fontolgatsz, akkor mindenképp kérj azonnali segítséget. Beszélj az egyetemi tanácsadóval vagy hívj fel egy segélyvonalat. A telefonos segélyszolgálatok a nap 24 órájában a rendelkezésedre állnak. Az egyetemeken, főiskolákon is vannak erre a feladatra szakemberek, akik szakszerű segítséget nyújthatnak. A lakótársaid is segíthetnek, beszélj velük bátran a problémáidról!

Irányítsd a gondolataidat!

Néha a gondolataink egy kicsit őrült irányba terelődhetnek a fejünkben. Ha nincs meg minden tény, akkor hajlamosak vagyunk történeteket gyártani. Még roszabb, hogy egy csomó azok közül a “történetek” közül a legtöbb negatív. Meg kell tanulni, hogyan tereljük gondolatainkat pozitív irányba. Ezek a képességek tanulhatók. Csak egy kis gyakorlat kell hozzá.

Légy nyugodt néhány percre minden nap!

A legjobb ötletek legtöbbször akkor jönnek, amikor csendes, nyugodt vagy. Sajnos legtöbbünkkel ez nem történik meg túl gyakran, mert sokan hajlamosak vagyunk állandóan valamin stresszelni, izegni-mozogni, és azon gondolkodni, hogy mit kellene most éppen csinálnunk. Próbáld meg fejleszteni a relaxáló készségedet!

Fogadd el, ami megváltoztathatatlan!

Értsd meg, hogy a dolgok nem mindig úgy történnek, ahogyan mi azt előre megtervezzük. Ha elvárod, hogy az életben minden úgy menjen, ahogy te szeretnéd, akkor hamar csalódni fogsz. Választhatod a siránkozást és panaszkodást, de minden, amit teszel csak a saját szenvedésed erősíti. Nem változtadhatod meg, amit az élet szelei az utadba sodornak, de megváltoztathatod a reakciókat. Persze vannak olyan napok, amikor nehéz mindezeket betartani, de akkor emlékeztesd magadat, hogy holnap egy új nap, egy tiszta lap. Szóval csak kezdd elölről.

Az első lépés a stresszkezelésben a magas feszültség felismerése, és a gyorsan elsajátítható technikák alkalmazása.

Szerző:Udvari Fanni

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.