Menü

Tud-e akárki jól énekelni?

Az énekhang kifejezés önmagában nem fedi le azt a sok mindent, ami ahhoz szükséges, hogy valaki szépen tudjon énekelni. A zenei érzék, a jó hallás, a tiszta hang, a helyes légzés és a jó intonáció mind elengedhetetlen feltételei a jó előadásmódnak. Ezek közül bizonyos tulajdonságok adottak, mások tanulhatóak. A hangszín nyilván adottság kérdése, de ez nem azt jelenti, hogy nem tud változni. Folyamatos gyakorlás és igénybevétel mellett tisztulni is képes a hang, illetve kicsit meg is változik, tisztábbnak, pontosabbnak, képzettebbnek fog tűnni. Előnyére változni bármely hang képes.

A halláson is lehet finomítani, bár ez lényegesen nehezebb. Sokféle zenehallgatási és éneklési gyakorlat szükséges az alakításához. Ám a jó zenei hallás nemcsak abból áll, hogy felismerjük a különböző hangközöket a zenékben és mások énekes vagy hangszeres előadásában, hanem az is szükséges, hogy a saját előadásunkban is pontosan és kellő finomsággal fel tudjunk fedezni minden apró hangkülönbséget. Ehhez pedig olykor sok év fejlesztés és gyakorlás szükséges. Mint a legtöbb fejlődési folyamatban, itt is a koncentráció és a rendszeresség a legfontosabb.

Fontos tényező még a ritmusérzék, melynek java részét a kisgyermekkorban elsajátított elemek adják. Tehát ezért fontos mindenféle koordinációs feladatokat adni a kisgyermekeknek. Ha gyermekként ez az elsajátítás elmarad, akkor felnőtt korban sokkal nehezebb pótolni a hiányosságokat. Természetesen nem lehetetlen, és felnőttként is el lehet érni jelentős fejlődést a ritmusérzék terén, de sokkal jobb, ha van egy biztos alapunk.

Az intonációs képesség már több elem következményeképpen lép fel. Egyrészt a hangszínünk erőssége, biztossága, fejlettsége adja egy bizonyos részét, másrészt pedig a hallásunk finomsága.

Akkor végül is kellő gyakorlással bárki tud jól énekelni? Nos, nem lesz mindenkiből operaénekes csak azért, mert sokat gyakorol. Hiszen nem véletlenül hívják az énektudást készségnek. De széles zenei műveltséggel, jó alapokkal, szorgalommal és egy jó tanárral viszonylagosan jó szintre fejleszthető mindenki, természetesen a saját képességeinek megfelelően. A hangszín karban tartható és edzhető, a hallás (kis mértékben) javítható, fejleszthető, a helyes légzés technikája és a helyes intonáció is elsajátítható, a ritmusérzékre pedig rá lehet dolgozni. Ha valakinek nagy álma, hogy legalább nagyjából megfelelő szinten tudjon énekelni, annak van egy jó hírünk: van esélye rá. De nem szabad túl nagy elvárásokat támasztanunk sem magunkkal, sem esetleges tanárainkkal szemben, hiszen az éneklés jó része mégis adottság kérdése.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.