Tippek az önjutalmazáshoz!
- Dátum: 2019.06.22., 14:07
- Udvari Fanni
- agyműködés, dopamin, energia, érzelem, hormon, lelkiállapot, örömforrás, sport, természet, vitalitás
A dopamint boldogsághormonnak is nevezik, az érzelmi életért és reakciókért felelős agyterületen, a felszabaduló dopamin elégedettségérzetet, illetve boldogságot vált ki. Így a dopaminszintünket növelhetjük kedvenc ételünk elfogyasztásával is, vagy éppen azzal, ha szerelembe esünk.
A tirozinban gazadag - és ezáltal - dopaminnövelő élelemforrások a mandula, avokádó, banán, tejtermékek, limabab, tökmag és szezámmag. A dopamin könnyen oxidálódik. Azok az ételek, melyek antioxidánsban gazdagok, mint a gyümölcs és a zöldség segíthetnek megvédeni a dopamint használó neuronokat a szabad gyökök károsító hatásától. Az olyan ételek, mint a cukor, telített zsír és a finomított ételek gátolják a megfelelő agyműködést és alacsony dopamin szintet okozhatnak. A koffeint szintén ajánlatos elkerülni főleg a depressziós és pánikbetegeknek.
Közönséges Gyömbér (Zingiber Officinale):
A Zingiber officinale (közönséges gyömbér) szedését nemcsak kellemes íze, de jótékony hatásai miatt is érdemes fokoznunk. Erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása mellett a gyömbér számos ingerületátvivő anyag szintjét, így a dopamin és szerotonin szintjét is növeli szervezetünkben.Az egészséges dopamin szint fenntartásához nélkülözhetetlenek az alábbi tábanyagok:
Magnézium
D-vitamin
Omega-3 zsírsav
B6-vitamin
Eme tápanyagok a változatos és egészséges táplálkozással könnyedén fedezhetőek, ha erre nincs módunk vagy lehetőségünk, akkor érdemes beszereznünk olyan kiegészítőket amelyek fedezik ezeket a szükségleteket.
Berberin:
A berberin egy több növényből is kinyerhető, de a leggyakrabban a Kaliforniai kakukkmákból kinyert vegyület, mely meggátolja olyan enzimek felszabadulását, melyek zavarják a tirozin dopaminné válását. Egereken végzett kísérletek kimutatták, hogy a berberin hosszútávú szedése 50%-al növeli a kísérleti egyed dopamin szintjét.
Tornázz!
A testmozgás jótékony hatásait nem lehet elégszer hangoztatni. Az edzés által nemcsak formásabbak és izmosabbak leszünk, hanem könnyebben vehetjük a stresszhelyzeteket és energikusabbak is leszünk. A mozgás, az antidepresszánsokhoz hasonlóan, az agy bizonyos neurotranszmitter-rendszereire hat, növeli a szerotonin, az endorfin és a dopamin szintjét is. Keresd meg a személyiségedhez leginkább illő mozgásformát, és iktasd be mindennapjaidba.
Ne legyél függő!
Rengeteg féle függőség létezik, mint a drog, az alkohol, az evés és a vásárlás, amelyek hosszútávon eredeti céljuktól éppen ellentétes hatással vannak a dopaminszintre. A függőségek általában úgy alakulnak ki, hogy tele van a fejünk problémákkal, és olyan segítségre van szükségünk, ami feledteti velünk a gondokat, amihez bármikor nyúlhatunk mankóként.
Hallgass zenét!
A kutatók szerint a zenehallgatás ugyanolyan hatással van ránk, mint kedvenc desszertünk elfogyasztása vagy egy fergeteges vígjáték megnézése. Rossz a hangulatod? Jöhet a kedvenc számod!
Azok az emberek, akik agyában magas a dopamin hormon szintje, és kevésbé érzékenyek rá, nagyobb eséllyel mutatnak kockázatkereső vagy függő viselkedést. Figyeljünk tehát testünk jelzésére!
szerző: Udvari Fanni
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?