Menü

Futóverseny kontra hétköznapi futás

Hogy mi a jó egy futóversenyben? Miért más, mint egy hagyományos edzés? Miért fizetünk érte - nem keveset -, s miért vállalunk egyre nagyobb kihívásokat? Egyáltalán, mi a jó ebben? Miért kell nekünk a versenyzés és mitől ad más élményt 10 km egy versenyen, mint ugyanez a 10km-es táv a hétköznapokban?

Sokan azt hiszik, a futóversenyre csak a profik mennek. Érdemes pedig körülnézni egy-egy futáson, bizony látni, hogy nemcsak a legjobbak vannak ott. Sokan gondolják azt is, hogy a futás a fiataloknak való, meg a vékonyaknak, de ez sem igaz!

Egy futóversenyen éppúgy fut a 70 éves, mint a 25 éves, ha nem még jobban! Futnak babakocsis anyukák, futnak kutyusokkal a gazdáik, futnak éjszakai félmaratonon a lelkes sportolók, futnak napfelkelte versenyen, vagy naplementefutáson, futnak télen, vagy nyáron, aszfalton, vagy terepen. Népszerűek az utcai futóversenyek, s az akadályfutó versenyek is, ahol a gyorsaság és a futás mellett az ügyességre is szükség van.

Amikor egy versenyen indulsz, senki nem nézi, hogy hány éves vagy. Akkor azon a versenyen mindenki egy csapatban játszik! Teljesíteni szeretne, célba érni, jobb időt futni, a távot legyőzni, érmet szerezni. A versenyt mindig izgalom előzi meg, gyakran előző este odautazunk, készülünk fejben, megtervezzük mit eszünk előtte, közben, hogyan frissítünk, miben futunk, kikkel találkozunk, mert ismerős mindig akad s nagyon felemelő érzés ismerősökkel egy futóversenyen „összefutni”. A rajt előtti pillanat mindig libabőr, szól a zene, szuper a hangulat, közös a bemelegítés és nincs is már semmi kétség: elindulok és meg fogom csinálni!

Egy hétköznapi futás az erdőben napfelkeltekor is hangulatos és egy esti kocogás is kikapcsol a kutyánkkal, de egy sikeres verseny után az ember szinte szárnyal. Rengeteg dopping éri egyetlen verseny alatt az embert, gondolok itt az útszélén álló teljesen ismeretlen szurkolókra, akik biztatnak, motiválnak. Olyan erőre kap az ember egy versenytől, hogy akár napokra, hetekre vagy hónapokra a hatása alatt lesz, befolyásolja a hangulatunkat, az önmagunkba vetett hitünket és már azt kutatjuk, hol lesz a következő versenyünk.

Természetesen én magamból kiindulva a futásról beszélek, de írhatnék bicikliversenyről, vagy bármilyen más egyéb sporteseményről, mert számtalan lenyűgöző és hangulatos megmérettetés van a világban. Egészen elképesztő több ezer fős rendezvényen egy lenni a sok futó között, s célba éréskor a neved kiáltják, érmet kapsz a nyakadba, gratulálnak, fényképeznek, egészen felemelő. Sokan vágynak arra, hogy a mindennapos robotból kilépjenek. A szürke hétköznapok mókuskerekéről kicsit kiszálljanak. Valakinek egy kellemes wellnessre van szüksége, valakinek egy jó kis terepfutás adja meg a feltöltődést.

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?