Hogyan éld túl a vizsgaidőszakot!
- Dátum: 2019.05.03., 08:07
- Martinka Dia
- alkohol, cigaretta, cseresznyefa, diák, ellenálló képesség, elviselhető, energiaital, érettségiző, fáradt, fejfájás, felkészült, gyógyszer, gyomorprobléma, hallgató, kávé, kétségbeesés, kimerült, levelező, mozgás, nappali, negatívum, összpontosít, pozitívum, reggeli, relaxáció, reménytelen, sport, stressz, szakmai vizsga, tanév, tanul, tanulás, tavasz, virágzik, vizsga., vizsgaidőszak, zökkenőmentes
Emlékszem, hogy amikor azok a gyönyörű szép cseresznyefák Szombathelyen virágba borultak, s elképesztően hangulatos lett a főiskola előtti tér, jellegzetes illatot ontva, s kellemes sétákat tettünk a környéken, nos akkor ezt az idilli képet számomra csak egyetlen dolog zavarta meg. De az nagyon. A tavaszi vizsgaidőszak.
Hogy hogyan lehet túlélni a vizsgaidőszakot? Valahogyan biztosan, mert mi is túléltük, de tény, hogy nem egyszerű időszak egy hallgató vagy érettségiző, szakmai vizsgákra, vagy felvételire készülő diák életében.
Ha abból indulok ki, hogy mindenki végigtanulta a tanévet, (nyilván így van…) még akkor is összecsapnak a hullámok sokszor a vizsgaidőszakban a fejünk felett, s nem kevés álmatlan éjszakát okoz nappalis és levelezős, munka mellett tanulós diáknak, hallgatónak, felvételire készülőnek egyaránt. (Természetesen tanárként látom a másik oldal szintén fárasztó tevékenységét is, hiszen a vizsgáztatás sem igényel kevesebb felkészültséget, de valahogy róluk kevesebb szó esik)
Egy biztos: kétségbeesni nem kell, a helyzet nem reménytelen.
Ilyenkor rengeteg a feszültség az emberben, hiszen egyértelműen stresszes időszakról beszélünk, melyet egy jól megtervezett stratégiával és néhány egyszerű módszerrel elviselhetőbbé és zökkenőmentesebbé tehetünk. Sajnos a stressz csak ront a helyzeten, nem ijesztgetésképp mondom, de tény, hogy a stressz csökkenti az ellenálló képességünket, ezért jelentkeznek az igazán fontos vizsgák előtt megfázások, betegségek. Ugyanígy nem véletlen az állandó fejfájás, a gyomor- vagy emésztési panaszok megjelenése sem, melyeket csak tetéz az a napi 6 kávé, energiaital, cigi, alkohol, vagy gyógyszer.
Ha segíteni akarsz magadon, első tippem a mozgás. A tanulás sokkal jobban fog menni, ha mellé beiktatsz egy kis időt a sportolásra. A mozgás segít levezetni a felgyülemlett feszültséget. Még a legzsúfoltabb napirendbe is be lehet iktatni egy kis kocogást vagy tornát, bicajozást. A sport mellett a relaxációs technikák alkalmazása is javasolt, ami akár néhány perc alatt is jelentős hatást fejthet ki.
Növeld az önbizalmad azzal, hogy hiszel magadban! Ne azt hajtogasd, hogy neked úgysem sikerül, úgysem fogsz jó tételt húzni, úgyis leblokkolsz. Ha ezt a sok negatívumot erősíted magadban, szinte biztosan így is fog történni. Ahelyett, hogy magadat sajnálnád, inkább a pozitív gondolkodásra és hozzáállásra összpontosíts!
Reggelizz! Pláne a vizsga reggelén! Ne egy kávéval és csokival elfogyasztott energiaitaltól várd a csodát. Először nagyon felpörget, aztán eltűnik minden energiád és nagyon fáradtnak érzed majd magad, a gyomorproblémákról nem is beszélve. Egyél inkább reggel normálisan!
S végül, de nem utolsó sorban: tanulj meg tanulni! Oszd fel az idődet, készíts vázlatot, használj színes szövegkiemelőket, olvasd hangosan, vagy tanulj a barátoddal, szobatársaddal, vesd össze a jegyzeteid a többiekével, bármi működik, kivéve, ha a vizsga előtti este szeretnél mindennek nekiállni.
Sok sikert és kitartást!
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.