Nem, nem és nem! avagy a hiszti pozitív hatásai
- Dátum: 2019.01.08., 15:37
- Martinka Dia
- áldás, átgondol, dühkitörés, dühöng, elfogad, érzelmi fejlődés, hatás, hiszti, idegszál, kiborul, konfliktus, legközelebb, lehiggad, megenged, megoldás, nyafogás, nyugodt, önismeret, pozitív, reakció, roham, szakértők, szülői szerep, testvér., tízig számol, tréning, türelem, viselkedés
Tessék? Pozitív hatások? Egy hisztinél? Ugyan mi? – kérdezném egyből. Kérdezem is. Pedig vannak jótékony hatásai. Ezt kutatásokkal lehet alátámasztani! Nézzük csak! Azt értem, hogy a hisztizés a gyermekek érzelmi fejlődésének egyik nagyon fontos állomása, de valahogy erre oly kevésszer gondolunk gyermekünk toporzékolása közben. A szülői szerep egyik legnagyobb kihívása kezelni ezeket a dühkitöréseket, vagyis helyesbítek: helyén kezelni ezeket a rohamokat. A kisfiam mostanában gyakran hisztizik. Amikor épp ráér, rögtön nyivákol valamiért. Vajon milyen áldásos hatás lehet egy nyafogásnak?
Például jó, ha kidühöngi magát. Ez egyfajta stressz, amit ezzel vezet le. Hagyd ilyenkor, hadd tombolja ki magát. Utána nyugodt lesz. (Igaz te nem, de ez egy másik szemszög)
Megtanulja, hogy nem érhet el semmit hisztivel. Megismeri a „nem” szó jelentését és megtanulja a későbbiekben elfogadni. Ha azért engeded meg, azért veszed meg, azért hagyod rá, mert jajgat és emiatt nem tudsz nemet mondani, azzal hibát követsz el, mert legközelebb is ugyanígy fog viselkedni.
Megtanulja kezelni a konfliktusait. Induljunk ki abból, hogy TALÁN (nagybetűvel írtam) tanul minden egyes sikertelen hisztiből, amivel nem ért el semmit, talán legközelebb okosabb lesz, átgondolja, hamarabb lehiggad, elkerüli a vitát. Talán. Bízzunk benne. (egyébként nem tanul belőle és nyugodj meg, ugyanezt eljátssza legközelebb is)
Azt olvastam, hogy csak akkor hisztizik egy gyerek, ha biztonságban érzi magát. Ha olyannal van, akit szeret. Mondjuk eddig arra nem gondoltam, hogy bóknak vegyem, ha a fiam kiborul, de majd eszembe jut, amikor elkezdek számolni tízig. (úgy kábé háromszor is)
A dühkitörések szakemberek szerint fejleszti a gyermekünk viselkedését. Értem. Ez biztos? Akkor jó. Ha a gyermekem érzelmi fejlődése ettől függ, akkor vegyünk önismereti tréningnek.
Tanácsolják ugyanezen szakértők (ismerjük őket, mit tudunk róluk, nekik amúgy vannak gyerekei?) hogy, amikor hisztizik a gyermekünk, legyünk nagyon türelmesek és jusson eszünkbe, hogy mi talán épp így viselkedtünk a szüleinkkel szemben. Idézzük fel, hogy akkor minket vajon hogy kezeltek a szüleink, s az megoldás volt-e, hogy esett nekünk?
Azt hiszem nyugodt szülővé válni egyáltalán nem egyszerű, nagyon sok gyakorlást és kőkemény türelmet, vastag idegszálakat igényel. Mától ígérem ezekre a pozitív hatásokra fogok gondolni, amikor a fiaim csipkedik meg lökdösik egymást a boltban, vagy mikor a kicsi pusztán azért kiveri a hisztit, mert a testvére ránézett, vagy mert nem aznap van a születésnapja…
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.