Menü

Karácsonyi túlevés

A karácsonyi evészet néha elképesztő méreteket ölt, nem is kell hozzá egy ültő helyünkben sokat enni a kacsából, meg a gesztenyepüréből, elég ha karácsonytól egészen újévig a családot, rokonságot, barátokat járjuk, ahol mindig meg kell kóstolni azt a finom tejszínhabos csokis krémest és a zserbót. Meg a linzert. Meg a somlóit. Meg azt a félhold alakú másikat, amit a nagynénénk hozott, meg a bejglit, mert a mama azt mindig süt. A gyerek meg betol két tábla csokit, meg három mikulás-csomag tartalmát. Aztán a vége egy csomó gyomorprobléma és rossz közérzet, hasfájás és sírás.

Pedig erre sajnos ünnepekkor jó esély van. Ünnepek alkalmával gyakran előfordulnak gyomorgörcs és gyomorégési panaszok a mértéktelen ünnepi étkezések miatt. Túlterheljük a hétköznapokon nem éppen ehhez az ételmennyiséghez szokott gyomrunkat. Ha még az alkoholfogyasztásnál is elvetjük a sulykot, akkor garantáltan lábadozással kezdjük az új évet. Meg meglepetéssel a mérlegen. Tudom, nehéz ellenállni a karácsonyi finomságoknak, ez az időszak nem a fogyókúráról szól, azonban néhány dologra figyeljünk oda és talán nem teszi a tönkre a jó hangulatú ünneplést egy gyomorrontás.

Nem a szemünkkel eszünk. "A már csak a szemem kívánta" kezdetű mondatok soha sem a farkaséhségről szólnak, hanem a 4. süteményről. Vegyünk keveset a tányérunkra, ha tudunk válasszunk zöldséget, salátát, nagyobb zöldköretet-kevés húst, a süteményeknél is kóstoljunk kevesebbet, vágjuk félbe a hizlaló desszerteket, mértékkel kóstoljunk.

Minőséget eszünk, nem mennyiséget. Nem csak az a fontos, hogy mennyit eszünk, hanem az is, hogy mit. Nem kell szakértőnek lenni ahhoz, hogy tudjuk: a zsíros, kalóriadús ételek nem éppen diétásak, a cukrok és a gyors felszívódású szénhidrátok nem alakbarát fogások, s egyes tanulmányok kimutatták azt is, hogy a túlzott cukor fogyasztás okozhat bizony gyomorégést.

Azok a csábító desszertek! Azok tehetnek mindenről. Azonban a süteményt le lehet cserélni egy marék mogyoróra, kesudióra, vagy mandarinra, ezekből is jut az ajándékozáskor a csomagokba, ha meg végképp édességre vágyunk, számtalan süteményt könnyen elkészíthetünk cukor nélkül, de egy cukormentes proteinszeletet vagy étcsokoládét is. Tudom könnyű mondani, sajnos be kell valljam, engem sem vígasztal egy mandarin, mikor tejszínhabos somlói és egy guszta tiramisus tállal ücsörgök szemközt órákon át.

Túl sok alkohol. Igen, ez cseppet sem segít a "kímélő" étkezéseken, a sok alkohol könnyen refluxhoz vezethet. Tartsunk ebből is mértéket! Másnap megköszönjük magunknak.

Együnk lassan. A rohanós ebédekre ott van az év többi sok száz napja, az ünnep legyen már nyugodt és békés. Együnk lassan, beszélgessünk az asztalnál, szedjünk kis adagokat, rágjuk meg jól az ételt. Ha csak belapátoljuk a vacsorát, szinte biztos, hogy haspuffadással számolhatunk.

Mozogjunk! Nyilván nem félmaratonra indulunk a bejglivel a hasunkban, azonban ilyenkor nyugodtan gyalogolhatunk, sétálhatunk többet, egy kis mozgás az emésztésnek is jót tesz.

S végül egy érdekességet is olvastam a neten: ha az étkezés végeztével mégis úgy érezzük, hogy lepihennénk, akkor baloldalunkra feküdve pihenjünk. A szakemberek szerint ez a tanács a nyelőcső anatómiáján alapszik és érdemes megfogadni.

Martinka Dia

A maracuja pozitív hatásai

A maracuják két fő csoportja a sárga és a lila héjú maracuja. Ezeknek eredete nagyjából azonos, bár bizonyos feltételezések szerint a sárga héjú maracuja az Amazonas vidékén őshonos.

U- vitamin, hallottál már róla?

A vitaminok széles skáláját ismerjük, nagyjából tudjuk is, hogy melyik milyen hatással van szervezetünkre, de vannak olyanok, amikről keveset hallunk. Nézzük, hogy az U-vitamin miért lehet hasznos számunkra?

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.