Az alvás létfenntartó szerepe
- Dátum: 2018.10.03., 20:54
- Udvari Fanni
- alkohol, alvás, alvászavar, betegség, depresszió, éjszaka, elalvás, reggel, szívproblémák, szomnifóbia, vércukor szint
A nyugodt pihenést gátolja a túlhajszolt, rohanó életmód, felborult bioritmus, elektronikai kütyük korlátlan használata, koffein túlfogyasztása és a nagyfokú stressz. Az alváskutatással foglalkozó független amerikai alapítvány, a National Sleep Foundation közleménye szerint a 18-64 év közötti felnőttek alvásigénye napi 7-9 óra. Legjobb lenne, hogyha a szervezetünket rászoktatnánk arra, hogy ugyanabban az időben keljünk fel és térjünk nyugovóra. Tapasztalatok alapján ez akkor működik, hogyha tudatosan építjük fel a napunkat, egyfajta időbeosztást készítünk, ami megakadályozza az éjszakán át nyúló fent létet, a végre nem hajtott feladatokból kifolyólag.
Továbbá léteznek olyan praktikák, amelyek segítenek megkönnyíteni az elalvást. Például egy sötét, csendes, kiszellőztetett szoba, rendszeres testmozgás, kényelmes matrac, koffein és az alkohol kerülése. Ennek kapcsán a fáradság hasonló tüneteket vált ki, mint az alkohol. A 17 órán át tartó ébrenlét olyan hatással van a szervezetre, mintha a véralkoholszintünk 0,05 %-os értékű lenne. Sajnálatos módon a figyelemzavar, a reakció csökkenése ezáltal ugyanúgy okozhat baleseteket, mint az ittas állapot.
Alvásszakaszokról
Egy átlagos 8 órás alvás alatt 4-5 különböző REM-periódus található meg, amely az ébrenlét és az alvás közötti állapotot jelenti, ami az öregedés folyamatával csökken. Közelmúltig abban a tudatban éltünk, hogy csak az alvás REM stádiumában álmodunk, azonban ezek a non-REM (a legmélyebb állapot) során is gyakoriak. Hajlamosabbak vagyunk azokat az álmokat jobban felidézni, melyeket a felületes szakaszban éltük át. Érdekesség, hogy amikor a delfinek alszanak, az agyuk is ébren van, hogy emlékeztesse őket a levegővételre.
Mi az a szomnifóbia?
Más néven alvástól való rettegést jelent, amely pszichológiai problémákra vezethető vissza. Azoknál az egyéneknél gyakoribb a kialakulása, akik traumatikus élményt éltek át alvásból felébredve. Tünetei: gyors légzés, pánikfélelem kialakulása, zavarodott viselkedés. A probléma gyökere lélektani eredetű, ezért tanácsos szakemberhez fordulni, aki segít leküzdeni a szorongásos állapotot.
A sokáig fent lét következményei:
1. Depresszió - Az, aki rendszertelenül él, megvonja magától az alvás örömét, nagyobb eséllyel kerül lehangolt állapotba, függetlenül kortól, nemtől.
2. Káros étkezési szokások - Kutatások megdöbbentő eredményt mutattak ki. Azok, akik hajnali 4-kor feküdtek le plusz 1 kilót magukra szedtek 5 nap alatt, a 10-kor ágyba kerülőkkel ellentétben.
3. Szívproblémák - Minden óra, amivel eltolod az alvásod, 11 százalékkal növeli a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
4. Magas Vércukorszint - Akik „éjszakai bagolyként” definiálták magukat sokkal többen szenvedtek cukorbetegséghez köthető problémákkal, mint a korán kelő társaik.
5. Betegségre fogékonyabb leszel - Az immunrendszert az alváshiány legyengíti, ezért nagy esély van arra, hogy elkapd a vírusos fertőzéseket.
A tét tehát nagy. Fontos, hogy kellően odafigyeljünk egészségünkre, pihenjünk eleget a formába lendülés érdekében!
szerző: Udvari Fanni
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.