Menü

Létezik őszi depresszió!

Szeretjük a nyarat, a szabadságot, a strandolást és a vízparti élményeket, a hosszú nappalokat, a késő esti kin léteket, esti grillezéseket a barátokkal, az utazásokat, motorozást, közös biciklizést a családdal és még sorolhatnám. A fiaim természetesen szeretik a nyári szünetet, hogy nem kell suliba, oviba menni. Aztán beköszönt az ősz, a szeptember, az iskolakezdés és az ezzel járó "anyagi csőd", a nappalok rövidülnek, a levelek lehullanak, az öltözködés ismét nehézkessé válik, hiszen a hűvös reggeleket a délutáni kánikulai melegek követik, bizony egy nyár eltelt, az ősz már itt és mivel az idő repül, lassan beköszöntenek a fagyokkal a télies napok is. Néhányan ilyenkor hajlamosak belesüppedni egyfajta őszi depresszióba. A jelenség létezik, de hogyan tehetünk ellene?

Először is minden évszakot lehet szeretni. Az ősz köztudottan tele van új eseményekkel: kezdődik az iskola, visszatérünk a megszokott élethez, beiratkozunk fitneszterembe, elgondolkodunk az életmódváltáson, megjelennek az őszi kedvelt zöldségeink, sütőtöklevest készítünk, színes leveleket gyűjtünk. Hagyjuk magunk mögött a negatív érzéseket! Gondoljunk arra, hogy az ősz az újévhez hasonlóan lehet valami új kezdete is, változtathatunk bizonyos szokásainkon, kereshetünk új hobbikat, beiratkozhatunk nyelvtanfolyamra.

Anyukaként néha nem bánom, ha a hosszú nyár után a két unatkozó gyerkőcöm már nem engem vagy a nagyszülőket nyúzza és nem otthon unatkozik, hanem a saját korosztályaikkal élvezhetik újra a közösségi életet az oviban, suliban. Alakíts ki ősszel egy új napirendet, vegyél fel új szokásokat, menj el reggelente kocogni, vagy bicajozz esténként. Tervezz őszi programokat, de tegyél arról is, hogy legyen időd magadra is, eljuss kozmetikushoz, fodrászhoz, alakítsatok ki pároddal szabad estéket.

Ezek a pillanatok engem mindig eltöltenek, már a megtervezése is feldob sokszor, a változatosság és a kikapcsolódás pedig és ellátnak új energiákkal, hogy utána újra megtaláld a motivációdat a hétköznapokban. Ősszel ideje felturbózni a vitaminraktárakat, a D vitamin nagyon fontos, szedjünk omega 3-at, B vitamint, a hideg közeledtével C vitamint, immunerősítő étrendkiegészítőket. Ha sportolunk igyunk magnéziumot, multivitamint, fontos a vas, a cink, pajzsmirigybetegként ilyenkor szedek szelént kúraszerűen. Ha a bőrünket megviseli az ősz, vagy hullik a hajunk, szedjünk bőrre-hajra megfelelő vitaminokat, érdemes megismerni a kollagént, kipróbálni új vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazó készítményeket. Igyunk zöldségleveket, fogyasszunk idénygyümölcsöket, keverjünk össze magunknak egy turmixot, kezdjünk újra vagy először sportolni, mozogni.

Frissítsük fel a ruhatárat, ha tehetjük tervezzük meg az őszi és a téli utazásokat, programokat, foglaljunk le egy-egy nyárvégi akciós pihenést valahol. Ha vannak az utóbbi időben meg nem valósított terveid, elhanyagolt tevékenységeid, akkor most bátran vedd elő őket, vagy újíts rajtuk, kezdj bele új dolgokba és fokozatosan próbálkozz meg az életmódváltással, sportolással. A fokozatosság elvét betartva kitartóbbak leszünk, s új célokkal sokkal könnyebb lesz az őszi lehangoltsággal való megbirkózás is.

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?