Menü

Létezik őszi depresszió!

Szeretjük a nyarat, a szabadságot, a strandolást és a vízparti élményeket, a hosszú nappalokat, a késő esti kin léteket, esti grillezéseket a barátokkal, az utazásokat, motorozást, közös biciklizést a családdal és még sorolhatnám. A fiaim természetesen szeretik a nyári szünetet, hogy nem kell suliba, oviba menni. Aztán beköszönt az ősz, a szeptember, az iskolakezdés és az ezzel járó "anyagi csőd", a nappalok rövidülnek, a levelek lehullanak, az öltözködés ismét nehézkessé válik, hiszen a hűvös reggeleket a délutáni kánikulai melegek követik, bizony egy nyár eltelt, az ősz már itt és mivel az idő repül, lassan beköszöntenek a fagyokkal a télies napok is. Néhányan ilyenkor hajlamosak belesüppedni egyfajta őszi depresszióba. A jelenség létezik, de hogyan tehetünk ellene?

Először is minden évszakot lehet szeretni. Az ősz köztudottan tele van új eseményekkel: kezdődik az iskola, visszatérünk a megszokott élethez, beiratkozunk fitneszterembe, elgondolkodunk az életmódváltáson, megjelennek az őszi kedvelt zöldségeink, sütőtöklevest készítünk, színes leveleket gyűjtünk. Hagyjuk magunk mögött a negatív érzéseket! Gondoljunk arra, hogy az ősz az újévhez hasonlóan lehet valami új kezdete is, változtathatunk bizonyos szokásainkon, kereshetünk új hobbikat, beiratkozhatunk nyelvtanfolyamra.

Anyukaként néha nem bánom, ha a hosszú nyár után a két unatkozó gyerkőcöm már nem engem vagy a nagyszülőket nyúzza és nem otthon unatkozik, hanem a saját korosztályaikkal élvezhetik újra a közösségi életet az oviban, suliban. Alakíts ki ősszel egy új napirendet, vegyél fel új szokásokat, menj el reggelente kocogni, vagy bicajozz esténként. Tervezz őszi programokat, de tegyél arról is, hogy legyen időd magadra is, eljuss kozmetikushoz, fodrászhoz, alakítsatok ki pároddal szabad estéket.

Ezek a pillanatok engem mindig eltöltenek, már a megtervezése is feldob sokszor, a változatosság és a kikapcsolódás pedig és ellátnak új energiákkal, hogy utána újra megtaláld a motivációdat a hétköznapokban. Ősszel ideje felturbózni a vitaminraktárakat, a D vitamin nagyon fontos, szedjünk omega 3-at, B vitamint, a hideg közeledtével C vitamint, immunerősítő étrendkiegészítőket. Ha sportolunk igyunk magnéziumot, multivitamint, fontos a vas, a cink, pajzsmirigybetegként ilyenkor szedek szelént kúraszerűen. Ha a bőrünket megviseli az ősz, vagy hullik a hajunk, szedjünk bőrre-hajra megfelelő vitaminokat, érdemes megismerni a kollagént, kipróbálni új vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazó készítményeket. Igyunk zöldségleveket, fogyasszunk idénygyümölcsöket, keverjünk össze magunknak egy turmixot, kezdjünk újra vagy először sportolni, mozogni.

Frissítsük fel a ruhatárat, ha tehetjük tervezzük meg az őszi és a téli utazásokat, programokat, foglaljunk le egy-egy nyárvégi akciós pihenést valahol. Ha vannak az utóbbi időben meg nem valósított terveid, elhanyagolt tevékenységeid, akkor most bátran vedd elő őket, vagy újíts rajtuk, kezdj bele új dolgokba és fokozatosan próbálkozz meg az életmódváltással, sportolással. A fokozatosság elvét betartva kitartóbbak leszünk, s új célokkal sokkal könnyebb lesz az őszi lehangoltsággal való megbirkózás is.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

Ne éljünk a múlt fogságában

Az elmúlt években folyamatos veszteségélmények és válságok között élünk, erre pedig rárakodnak az egyéni gondok is. A krízisek egyik jellemzője a bizonytalanság. Elengedni valamit, vagy küzdeni érte? Ez a fajta ellentmondásosság meggondolatlannak tűnő, vagy látszólag teljesen érthetetlen, irracionális döntésekhez vezethet, viszont lehetőség is egyúttal. Az alábbi cikkben arra kaphatunk válaszokat, hogy milyen módszereket, gondolatokat vethetünk be az elengedés érdekében.