Nem eszem húst, baj?
- Dátum: 2018.09.08., 15:55
- Martinka Dia
- állati eredetű, avokádókrém, B12 vitamin, brokkoli, burgonya, dióféle, ellenzik, esszenciális aminosav, étkezési szokás, étrend, étrend-kiegészítő, fasírt, fehérje, fehérjebevitel, fehérjedús, fehérjeturmix, fogyasztás, földimogyoró, főzelék, hús, húsétel, húsimádó, izmosít, kalcium., karfiol, kefír, kelbimbó, kukorica, mandula, megosztó, mogyoróvaj, natúr joghurt, növényi, pajzsmirigy, paradicsom, pirítós, protein proteinpor, rakott étel, sárgarépa, sütemény, szervezet, szezám- és napraforgómag, szójabab, tejtermék, tök, túró, uborka, vas, vegán, vegetáriánus, zab, zöldborsó, zöldség
Nem tudom elképzelni, hogy valaha is vegetáriánus legyek, netán a még ennél is szigorúbb vegán étrendet kövessem. Szeretem és (mértékkel) fogyasztom is a húst, a tojást, halat, néha tejterméket, azonban megértem, tisztelem és elfogadom, ha valaki elvből, vagy egészségügyi okokból, illetve bármilyen más megfontolásból nem eszik húst, sem állati eredetű ételeket, vagy egyszerűen csökkenti az étrendjében a húsételek fogyasztását. Fehérjére azonban a szervezetünknek szüksége van, étkezési szokásoktól függetlenül.
A fehérje rendkívül fontos szerepet tölt be az emberi szervezet működésének folyamataiban, ezért mindenképp gondoskodni kell a fehérjebevitelről, akkor is, ha esetleg időszakosan vagy végleg elhagytuk az étrendünkből a húsételeket.
Gyakran előfordul nálam is, hogy nem kívánom a húst, ha a családomban nem lenne három férfiember, nem is törődnék vele, hogy minden nap húsos étel kerüljön az asztalra, simán elkészíteném a csőben sült zöldségeket, rakott ételeket, rántott zöldségek széles palettáját, s reggelire is feltálalnám az avokádókrémet pirítóssal felvágott, vagy kolbászos rántotta helyett. Elkészítek minden húsételt, de van, hogy én magam egy héten csak egyszer vagy kétszer kívánok húsos fogást, s megvannak az előnyei annak is, ha valaki nem húsimádó, annyiban más a helyzet, hogy a fehérjét bizony pótolni kell.
Akik nem vegán étrendet követnek, s fogyasztanak állati eredetű ételeket, ők a hús helyett készítsenek maguknak sok halat és tojást, egyenek tejtermékeket, túrót, natúr joghurtot, kefírt.
Akik semmiféle állati fehérjét nem szeretnének bevinni a szervezetükbe, azoknak legkényelmesebb és leggyorsabb megoldás egy vegán fehérjeturmix. A rizsből vagy borsófehérjéből készült növényi fehérjeporokat magam is ismerem, a vegán proteinporok a növényi étrendet előnyben részesítők fehérjebevitelét teszi lehetővé, ám sokan óvatosak a fogyasztásukkal, én azonban a fehérjeporokat is egy lehetséges megoldásnak tartom.
Aki kerülné a "zacskós proteint" és effajta étrend-kiegészítőket, laktatóbbat keresnek, illetve az evés öröméről sem szeretnének lemondani, ők fogyasszanak zabot. Remek ötlet számukra egy reggeli zabkása. A gabonafélék közül a zab tartalmazza a legtöbb fehérjét és még sok más vitamint. Ledarált verziójával anyukám liszteket is helyettesít vele süteményeknél, főzelékeknél, fasírtoknál, rántott ételeknél.
Jelentős fehérjetartalommal rendelkeznek a különféle hüvelyesek is. Fél csésze lencsében 9 gramm található, emellett pedig rostban gazdag. Fél csésze fekete babban csaknem 8 gramm fehérje van, fél csésze csicseriborsó pedig 6 gramm fehérjét tartalmaz.
A brokkoli szintén fehérjedús zöldség, ezt már a kisfiam is kívülről fújja, mert mindig mondom neki, hogy azt is egye meg, mert "izmosít" és apa is ezt eszi edzés után. Ez a varázsszó valószínűleg, mert így mindig elfogy.
A földimogyoróban, illetve az abból készült mogyoróvajban is van fehérje - negyedcsészényi mogyoróban, illetve két evőkanál mogyoróvajban körülbelül 7 gramm található, negyedcsésze mandulában pedig 6 gramm fehérje van.
A szójababról kicsit óvatosan kezdek el írni, azért megemlítem, mert ebben van a legtöbb fehérje, viszont ez a legmegosztóbb a fehérjeforrások közül. Sokan ellenzik a fogyasztását, mások előnyben részesítik az étrendjükben. (Én magam messzire kerülöm, mert a pajzsmirigy alulműködésben szenvedők - köztük én is - bizony láthatják kárát hosszútávon, ha túl sokat esznek belőle, véleményem s legjobb tudásom szerint nekünk nem javasolt a fogyasztása.)
Esszenciális aminosavval rendelkezik még a növények közül a kelbimbó, a sárgarépa, a kukorica, a karfiol, az uborka, a tök, a burgonya, a zöldborsó, az összes dióféle, a szezám- és napraforgómag, valamint a paradicsom fehérjéi, ezeket is érdemes beépíteni a húsmentesen étkezők étrendjébe.
Elmondhatjuk a fentiek tükrében, hogy a húsmentesen, vagy állati fehérjementesen táplálkozók étrendje sem fehérjehiányos, csak nekik más forrásokból kell fedezni a létfontosságú aminosavakat. A fehérjék pótlása mellett a vegán étrenden élőknek oda kell figyelniük a megfelelő B12-vitamin, vas- és kalciumbevitelre is. Ezek közül egyedül a B12-vitamin nem található meg semmilyen növényi eredetű alapanyagban sem, így ezt a szakemberek szerint mindenképpen étrend-kiegészítő formájában kell pótolniuk.
szerző: Martinka Dia
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?