Hulladékmentes élet
- Dátum: 2018.09.06., 21:32
- https://zerowaste.blog.hu/
- állat, egészség, életmód, élőhely, hulladék, kosz, környezetszennyezés, környezetvédelem, kuka, műanyag, nejlon, szemét, szemétmentes életmód, szennyezés, teknős, vásárlás, víz, zacskó, zsák
Már több hónapja foglalkoztat az, hogy hogyan is lehetne a szemét mennyiséget lecsökkenteni, amit a családom termel. Ha belegondolunk abba, hogy mennyi szemetet viszünk haza egy vásárlás alatt, teljesen elszomorító. Egy pár példát említek, amikből az emberek szemetének a többsége keletkezik: A zöldségeket, gyümölcsöket külön átlátszó nejlonba csomagoljuk, amit természetesen hazaérve egyből a kukába dobunk. De ha esetleg mégis összegyűjtenénk, akkor sem használjuk túl sokáig, mivel nagyon vékony, és tapasztalatból mondom, hogy a nehéz súly alatt egyből elszakad, és ismét csak a szemetesben landol.
De természetesen a szemét martaléka lesz a vásárláskor kért műanyag zacskó is, ami szinte csak arra szolgál, hogy hazavigyük a megvásárolt termékeket. Arról nem is beszélve, hogy ezeknek a zacskóknak a lebomlási ideje körülbelül 500 év, ami azt jelenti, hogy jócskán túléli azt a személyt, aki éppen kidobta.
A műanyag zacskó súlyos környezeti problémát okoz, főleg ha nem is a kukába kerül, hanem csak a város főterén fújja a szél. Ezek gyakran a vizekben kötnek ki, ahol pedig óriási károkat okoznak. A vízi élőlények egy része könnyen összekeveri őket a táplálékkal, és megpróbálja megenni, a medúzák helyett lenyelt szatyrok pedig gyakran fulladásos halált okoznak. De lássuk be az sem kimondottan egészséges, ha az állatnak sikerül megennie őket, vagy ha csak simán beleakad. Leggyakoribb áldozatai a teknősök, de madarakat és a vízi emlősöket is veszélyeztetik, ráadásul egy zacskó akár több áldozatot is szedhet. Ami a legmegdöbbentőbb, hogy ha egy állat lenyeli és belehal, testének lebomlása után a műanyag zacskó újra szabadon úszik és szedi az áldozatait.
A következő, amiből a szemetünk nagy része áll, az pedig a műanyag palackok, üvegek. Bevallom nálunk is halomban álltak a vizes, üdítős üvegek és hiába nyomkodta össze az ember, valahogy mindig megtelt a kuka és a többi szemét már alig fért mellé. Na, itt határoztam el, hogy ez nem mehet tovább, és elkezdtem kutatni a hulladékmentes életet. Nem csak a környezetünket, de a saját egészségünket is védhetjük, óvhatjuk, ha hulladékmentes életmódra térünk át. Ha valaki elkezd kutatni a témában, akkor biztos, hogy szembe találja magát Bea Johnson: Zero waste otthon könyvével, amiben is megtudhatjuk a szemétmentesítés 5 lépését. Ezek pedig a következők:
1.Visszautasítás
Ezalatt azt értjük, hogy nemet kell mondani, minden olyan termékre, amiről tudjuk, hogy nincs szükségünk rá és csak szemét lesz belőle. Például a már olyan sokat emlegetett nejlonzacskó, de ide tartozik még a szórólap, reklámújság.
2.Csökkentés
Lássuk be, mi nők szeretünk vásárolni. Ha akció van a boltban, akkor biztos, hogy egy nagy táska holmival jövünk ki onnan. A második pont pedig erre utal, hogy csak azt vegyük meg, amire tényleg szükségünk van. Kevesebbet vásároljunk és inkább jobb minőségű termékeket, ami mindamellet, hogy sokáig elkísér minket, de még az egészségünknek is jobb.
3.Újrahasznál
Ha tönkrement valami, akkor próbáljuk meg újra hasznosítani, újra felhasználni. Példa: már elhasználódott ruhadarabból készíthetünk kis zsákocskákat, amit bevásárlásnál vagy akár tárolásra is használhatunk.
4. Újrahasznosítás
Ha nem tudunk valamit többé felhasználni, akkor hasznosítsuk újra. Ha pedig végképp megakarunk válni a dologtól, akkor pedig a szelektívgyűjtőbe helyezzük.
5.Komposztálás
Ez egy városi panellakásban élő ember számára igen nagy kihívást jelent, viszont vannak olyan helyek, cégek a városokban, akik ezzel foglalkoznak, így érdemes utána nézni. Én ezt az 5 pontot csak „5 R-nek” hívom, hiszen angolul: Refuse! Reduce! Reuse! Recycle! Rot!
Végezetül pedig, 3 egyszerhasználatos tárgy helyettesítésére alkalmas módszert mutatok be, ami bizonyítja, hogy nem kell lemondani semmiről. Az első, az a szívószál. Amikor a buliban elszeretnénk fogyasztani egy pohár italt, akkor a pultos szinte azonnal nyomja is bele a műanyag szívószálat. De ugyan ez a helyzet a fesztiválokon, étteremben, de egy márkásabb kávénál is találkoztam szívószállal. A műanyagból készült szívószál helyett, válasszuk a fémből készültet. Ezt mára már számtalan boltban megtalálható, de az internetről is rendelhető. A tisztítása is egyszerű, hiszen a legtöbb csomag tartalmaz kefét, amellyel egyszerűen megtisztíthatjuk a szívószálakat.
A megfelelő tea kiválasztása is fontos. Ennél is egyszerű dolgunk van, hiszen vásároljunk kimérős teát, így megkíméljük magunkat a tömérdek filter kidobásától.
Emellett még egy szép fémdobozzal is gazdagodhatunk, amit szintén tea tárolására használhatunk fel. Az utolsó pedig az egyszer használatos átlátszó nejlon zacskók helyett mosható hálós, vagy átlátszó anyagból készült zsákok használata. Az ügyesebbek megvarrhatják maguknak, de ha nem szeretnénk itt kipróbálni a varrótudásunkat, akkor ezek a zsákocskák is hasonló képpen rendelhetőek, mint a szívószálak.
Legyünk türelmesek magunkkal és ne drasztikusan, egyből próbáljunk változtatni az életünkön. Inkább kis lépésenként haladjunk előre és folyamatosan építsük be az életünkbe ezt a szemléletmódot. Nem elkezdeni nehéz, hanem fenntartani a motivációnkat. De ha elcsüggednénk, akkor se adjuk fel, hiszen gondoljunk arra, hogy mi már jót cselekedtünk és hozzájárultunk ahhoz, hogy egy egészségesebb és szebb hellyé tegyük a Földet.
szerző: Kohajda Wentholin Loretta
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?