Vigyázzunk rájuk!
- Dátum: 2018.07.10., 22:26
- Martinka Dia
- ablak, anyuka, család, égés, elesés, erkély, fejfájás, felnőtt, figyelmes, forrázás, gyerek, gyermekorvos, hányinger, hétköznap, ideges, koncentrál, konnektor, kötszer, krém, kutyaharapás, lakás, megelőzés., mentő, mosdó, munka, nagyszülő, nyaralás, orvos, ovi, para-anyuka, sérülés, suli, szabad, szakember, szédülés, sziréna, telefonszám, tűzhely, vakáció, veszélyforrás, vízi baleset, vízpart
Szerintem, nálam, a világon nincs nagyobb "para-anyuka", de tényleg! Sima hétköznapokon is gyakran előfordul, hogy nem tudok a munkámra koncentrálni, mert arra gondolok, mi van a gyerekekkel az oviban, suliban. S akkor is ideges vagyok, ha a nagyszülőkre bízom őket. (Pedig, abban 100% biztos vagyok, hogy jó kezekben vannak náluk a gyerekeim). A családom tagjai már maguktól felhívnak, ha megy a mentő szirénázva az utcán, hogy "Jól vannak, köszönik, ne kezdjem el őket végigtelefonálni..." Azért, én mégis mindig óvatos vagyok, akkor is, ha "paragép" módon próbálom kiszűrni mindig a veszélyforrásokat. Tudom, ezt teljes mértékben soha nem lehet, de mégis azt tanácsolom: figyeljünk oda a gyerekeinkre, pláne most a nyári vakáció alatt, a nyaraláskor, a szabadban, a vízparton, mindenhol!(És…. már a veszélyek gondolatától is aggódni kezdek!)
A Gyermekorvosok Egyesületének, nemrég megjelent cikke szerint: a legtöbb gyermekbaleset a szabadban történik. Nyári vakáció alatt, nagy veszélyt jelentenek a vízi balesetek, de gyakoriak az égési sérülések és a balesetek is. Ettől függetlenül a lakásban is vigyázni, figyelni kell rájuk, a veszélyforrások kiiktatásával.
A gyermekkori balesetek leggyakoribb színhelye: a lakás. Soha nem hagyok egyedül kisgyereket, még rövid időre sem. Még akkor is becsukom az ablakokat, erkélyajtót, ha pár percre a mosdóba szaladok. A tűzhelyen nem hagyok felügyelet nélkül forró ételt és a konnektorokat is "gyerek biztossá" teszem. Igaz, bizonyos kortól már szépen el lehet mondani nekik, hogy mire kell figyelniük, egészen pici korban azonban nekünk kell figyelmesnek lennünk.
Égés, forrázás esetén azonnal hideg vízzel kell hűteni a sérült területet, ezután kötszerrel vagy tiszta vasalt lepedővel letakarni a sérült bőrt. Itatni kell, majd orvoshoz vinni a gyereket. Napégés esetén hűsítő krémekkel kezelni a leégett bőrt. Sajnos, kutyaharapás is előfordulhat, az ilyen helyzet megtörténte után meg kell győződni róla, hogy a kutya megkapta-e a kötelező oltásokat. Ha ismeretlen vagy kóbor kutya harapta meg a gyermeket, a veszettség elleni oltást is mérlegelni kell, tehát ilyen esetben is orvoshoz kell fordulni. Ha a gyermek elesik, megüti magát, akkor érdemes megfigyelés alatt tartani, pupilláját megfigyelni, s azt, hogy panaszkodik-e szédülésre, fejfájásra, hányingerre.
Elsősorban, nekünk szülőknek, felnőtteknek a felelőssége, hogy nagyon vigyázzunk a gyerekekre. S tájékoztassuk őket, világosítsuk fel őket a lehetséges veszélyforrásokról és azok megelőzéséről.
Az sem lenne baj, ha elmondanánk nekik azt is, mit kell tenni, ha ilyen történik, ehhez nyilván szakember jobban ért, de mint én a "mezei anyuka" is be tudom írni a keresőbe az általam nem pontosan ismert teendőket. Majd elmagyarázhatjuk a gyerekeknek, hogy mi lehet a segítség egy horzsolás, vágás, ütés, rándulásos baleset esetén. Milyen telefonszámot kell hívniuk, ha baj történik, a nagyobbak pedig már el tudják mondani a szükséges információkat a segítségnyújtó szakembereknek a telefonban.
Nyilván odafigyelünk, nem visszük ki déli órákban a napra őket. S nem hagyjuk a tűzhelyen a forró levest. Becsukjuk az ablakot, s figyelünk arra, hogy a kicsik nem érjék el a késeket, éles konyhai szerszámokat. Figyeljük, hogy ne nyúljon bele a konnektorba, idegen kutyákat sem engedünk neki megsimogatni, de képtelenség azt állítani, hogy minden veszélyhelyzetet elkerülhetünk, pláne, ahol több gyermek is van. Bármennyire is szeretne, egy anyuka sem tud egyszerre több helyen lenni, mindenhol egy időben helytállni, s előfordulnak szerencsétlen véletlenek, ezért is fontos minderről beszélgetni a kicsikkel, nagyokkal.
Persze a fent leírt helyzetekre soha ne kerüljön sor, de azért mégsem felesleges, ha egy órát arra szánunk, hogy erről beszélgessünk erről velük, akár, ma délután. Tegyük fel, megjegyeznek az egészből egy telefonszámot és egy-két fontos információt, de akkor már megérte!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.