Menü

Mi is az a surimi?

A surimivel, akkor találkoztam először, mikor estére, egy kis nassolnivalót kerestem a boltban. A sok bóklászás után, megkívántam a sajtot, és mint kicsi sajtrudaknak tekintve a surimit, megvettem úgy, hogy nem is olvastam el a hátulján lévő tájékoztatót. A hálóban körülbelül 5-10 rúd volt, illetve egy mártogatós szósz. Hazaérve, az első adagot kibontva, gyanítani kezdtem, hogy ez még sem sajt, mivel hal szaga volt. Elolvasva az apróbetűs részt, hogy mi is ez a termék, igen csak nagyot néztem, hiszen addig még csak hallani sem hallottam róla. Na, de most nézzük meg, miről is van szó.

Hogyan készítik?

Számos tisztítási folyamaton átmegy. Először eltávolítják a hal fejét, pikkelyeit, bőrét, belsőségeket és a szálkákat. A halhúst ledarálják, majd vízzel átmossák, hogy a vért eltávolítsák. A vizet eltávolítva pedig egy színtelen, szagtalan, íztelen halpépet kapunk.Finomra darált, átszitált, áttisztított, tengerben élő halakból készült fehér színű rudacskák. A jó minőségű jelzőt szokták hozzá kötni, hiszen 30-50 százalék halat tartalmaz és nyersen is fogyasztható. Emellett tojásfehérje, keményítő és víz alkotja. Magas a fehérjetartalma, viszont a kalóriatartalma alacsony. A japán surimi, amely ősi hagyományokkal rendelkezik, kiváló alapanyaga lehet a szendvicseknek, salátáknak, de szószok mellett, nyersen is megállja a helyét.

Fogyasztás

Hazánkban a legtöbb hipermarketben megtalálható termék, viszont Magyarországon, illetve Európa nagy részén, még nem igazán ismert alapanyag. A legnagyobb választékkal és fogyasztással Japán büszkélkedhet, de az orosz gasztronómiában is találkozhatunk a surimivel.

Ha már átvettük, hogy milyen pozitívumokat állítanak róla, akkor most nézzük meg az ellenkezőjét is, hogy tisztán lássuk a surimi helyzetét. Rengeteg blogot olvastam, ahol negatívan nyilatkoznak a termékről és becsapásnak tartják, hiszen a legtöbb ember úgy járt, mint én, hogy nem annak vásárolta meg, mint aminek ő gondolta.

Több tévhit is kering körülötte. Gyakran nevezik rákrudacskának, viszont soha életében nem látott rákot. Csak ízesítésben található valami rákféle. De az tény, hogy sok benne az ízfokozó és a rettegett E-betűs adalékanyagok. A surimi oldalát, piros vagy narancssárga színnel dekorálják, amely szintén nem nyeri el a vásárlók tetszését.

Mivel rákízesítésű, ezért sokan azt hiszik, hogy az is, és csak otthon döbbenek rá a turpisságra. Viszont az átverést segíti az is, hogy gyakran garnélának, vagy ráknak formázzák és így a gyanútlan és a kapkodó vevő, aki nem olvassa el az apróbetűs részt, az úgy vásárolja meg a surimit, hogy nem is tudja, hogy mit rak a kosarába.

Mivel íztelen, így szinte bármivel ízesíthető és puha, rugalmas álagának köszönhetően könnyen formázható és vágható. Számtalan elkészítési módot találunk az interneten, viszont én most megosztom, hogyan készítettem el, a véletlen vásárolt surimi-mat.

Recept

Hozzávalók:

  • egy csomag surimi
  • két marék rizs
  • 3 főtt tojás
  • konzerv kukorica (ízlés szerint)
  • majonéz ( ízlés szerint)

Elkészítés:

A rizst vízben megfőzzük, majd lehűtjük. A tojásokat keményre főzzük, megpucoljuk, majd kockákra szeljük. A surimit olajban megpirítjuk, majd a megpirított rudacskákat felkarikázzuk. Ezt követően a rizst, surimit, tojást, kukoricát, majonézt összekeverjük, és a hűtőbe tesszük pár órára.

A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.