Menü

Kullancs, szúnyog és társai

Bevallom eredetileg a spórolásról akartam írni, arról, hogy hogyan lehet spórolni nyaralás alatt, erre a témára gondoltam, de hangosan felnevettem, mert ez nem lenne tőlem hiteles, én nem tudok spórolni, szóval lapozzunk. Erről, majd ír más.

Viszont azt hiszem az egyik legaktuálisabb és számomra legidegesítőbb probléma napjainkban (bár nem egy különösen érdekfeszítő, ám annál nagyobb gond) a szúnyogok és kullancsok elleni harc. Már nem tudom, mit tegyek. Két gyerekem van, állandóan az erdőt járjuk, ha meg mégsem, akkor az erdőnél lévő kis focipályán múlatjuk az időt, s amíg ők futkároznak, engem megesznek a szúnyogok.

A gyerekeket beoltattuk kullancs ellen, s folyton kenem-fújom rájuk a vérszívók elleni cuccot, de nem mindig hatásos. Van, hogy a saját szagomat nem bírom elviselni, annyit fújtam magamra a rovarriasztóból, a szúnyog mégis röhögve legyint, és ugyanúgy megkörnyékez, majd próbál megcsípni.

A kullancsoktól jobban félek, - pláne, hogy egyre több köztük a fertőzött - fontos lenne tudni néhány ötletet, hogy elriasszuk őket. Nos, akkor vegyük fel a harcot, mert van itt pár tanács, amivel természetes módon védekezhetünk a szúnyogok ellen:

Első és leglogikusabb tipp, hogy fedjük be magunkat, öltözzünk úgy, hogy kevés fogást találjon rajtunk a vérszívó, hordjunk ilyenkor világosabb ruhákat, mert a szúnyogok állítólag a sötét darabokat kedvelik jobban.

Használjunk eukaliptusz- vagy citrusillatú krémet vagy parfümöt, mert ezt az illatot kifejezetten nem csípik. (És akkor remélhetőleg minket sem fognak!)

A citrom, a narancs, a levendula, a rozmaring, a szegfűszeg vagy a borsmenta elrettenti az élősködőket, apró kis üvegcsékben mindegyik illóolaj kapható, ami párologtatókba, gyertyákba is használható.

Többen állítják, hogy ha kis tálba almaecetet tettek, akkor azt a környéket elkerülték a szúnyogok. Érdemes ezt a megoldást is kipróbálni, hiszen nem kerül sokba, és nagyon egyszerűen elkészíthető.

Állítólag a szegfűszeg illata is elűzi a szúnyogokat. Fel lehet tűzni-fűzni valamire a lakásban. Próbáljuk ki ezt is!

A füstölőket is kerülik a vérszívók, aki szereti az illatát és bírja a füstölőket (én sajnos nem), használjon bátran ilyet.

Ha biztosra szeretnénk menni, szedjünk B1-vitamint, mert állítólag nagyon hatásos, garancia semmire nincs, de egy próbát ez is megér.

Alapdolog (miért is nem ezzel kezdtem) a szúnyogháló beszerzése, de ez sem a legjobb megoldás, hiszen szeretünk a teraszra/erkélyre kiülni esténként, de ez már kész öngyilkosság.

Ha jól tudom, a barkácsáruházakban beszerezhető olyan fáklya, mely távol tartja a szúnyogokat, s léteznek erre speciális illatgyertyák is. A teraszra megoldás lehet olyan növények kihelyezése, melyek elriasztják vérszívóinkat, ilyen például a muskátli, a körömvirág, a rozmaring. Léteznek elektromos szúnyogirtók is, mellyel a lakásban védekezhetünk a támadók ellen, ezek is népszerűek.

Bár már a levegőből és a földről is irtják rendszeresen a vérszívókat, még mindig vannak területek az országban, ahol egyszerűen nem lehet kimenni a kertbe, mert még a szúnyogriasztó spray ellenére sem. Néhány szúnyog a szokásosnál is nagyobb, fájdalmasabb csípést hagy maga után, ami nagyon kellemetlen tud lenni. Megnyugtató, hogy komoly betegséget csak nagyon ritkán kaphatunk szúnyogcsípéstől, azért nem árt védekezni ellenük.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.