Legjobb csapatépítő játékok a közösség erősítésére
- Dátum: 2018.04.19., 20:50
- csapat, csapatépítés, csoport, dinamika, egészség, egészségfejlesztés, felnőtt, friss, játék, lélek, mozgás, munka, munkahely, pszichológia, sport, szociológia, társadalom
Egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a munkahelyi közösségek ápolására való törekvések. Mindenki szívesebben és odaadóbban dolgozik olyan helyen, ahol az egymással való viszonyok is jobbak. Azonban néha, nem érdemes drága csapatépítő utazásokra, programokra költeni, néhány egyszerű feladattal minden hetet fel lehet dobni, és jobban meg lehet ismerni a másikat. Ebből hoztam néhányat, melyet bárki könnyen használhat és játszhat, akár erre szakosodott csoportvezető nélkül is.
Közös történet
Ebben a játékban az egyéneknek figyelniük kell egymásra és a történetre is. Érdemes körben ülni, így mindenki látja a másikat. A feladat lényege, hogy a közösség együttesen írjon egy mesét, melyhez mindenki hozzátesz legalább egy mondatot. Érdemes egy puhább tárgy, akár rongylabda bevonása, melyet a tagok véletlenszerű sorrendben egymásnak adnak. A történetet az első illető kezdi, érdemes a jól ismert: „Hol volt, hol nem volt…”-tal indítani. A játék akkor érhet csak véget, ha már mindenkinél volt a labda, akár többször is, a történet pedig teljes, esetleg furcsa véget kap. Egyszerű, kissé talán gyerekes játéknak tűnhet, pedig mélyebben megfigyelve, mindenki a saját személyiségéből adódóan ad hozzá a történethez, ez által új tudást szerezve a másikról.
Gyümölcskosár
Hogy a csoport ne csak álljon, hanem a mozgás fontosságát is belevigye a mindennapi monotonitásba, érdemes ezt a játékot is kipróbálni. A tagok körbe ülnek, kivéve egy személyt, aki a kör közepén áll. Ő meghatározza, ki milyen gyümölcsnévre fog hallgatni (pl. minden második ember alma lesz, minden harmadik pedig ananász, a maradék pedig avokádó), majd magát is besorolja egy kategóriába. Ezután, elszólja magát, hogy „ananász” és az összes egyénnek, aki az ananász besorolást kapta, el kell hagynia a helyét, és egy másikat keresnie, úgy, hogy közben az addig középen álló személy is helyet próbál foglalni. Így mindig marad egy személy, akinek már nem jut hely. A játékot lehet bonyolítani, ha pl. az illető azt mondja, hogy „alma és avokadó”, ilyenkor mindkét csoport tagjai új helyet igyekeznek találni. Ha a középen álló illető száját elhagyja a „gyümölcskosár” szó, akkor minden körben ülőnek el kell hagynia a helyét, és újat találni. Rengeteg nevetéssel járó játék, mely közben, fokozatos koncentrációt és koordinációt is igényel.
Szeretem – nem szeretem
Ez is inkább az ismerkedés, egymásról alkotott képek bemutatására fókuszál. A személyek listát írnak, melyen öt olyan dolog szerepel, amit szeretnek, és ötöt, amit nem. Ezek lehetnek tárgyak, helyzetek, tulajdonságok, stb. Ezeket a papírokat összehajtják, majd egy tálba helyezik, és jól megkavarják. A tál ezután körútra indul, mindenki kihúz belőle egyet, majd felolvasva a többiek számára is a csoportnak ki kell találnia, kire illenek a leírtak, ki lehet az, aki az adott dolgot szereti és/vagy nem szereti. Biztosan kiderülnek olyan dolgok, melyeket nem is sejtettek a másikról a csoport tagjai, ráadásul a sok nevetés mellett, egyes csoporttagok is egymásra találhatnak az alapján, hogy miket írtak le.
Minden feladatara érvényes, hogy legyünk tisztelettel a másikra, és igyekezzünk tényleg javítani a csoport dinamikáján. A mindennapok könnyebben elviselhetőbbek egy remek társasággal, nem igaz?
/Szerző: Kecsenovity Erna/
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!