Menü

Testi-lelki harmónia

Mikor egészségről vagy betegségekről beszélgetünk, gyakran a kézzel fogható dolgokban keressük a megoldást, az egészséges reformételekben, az étrend kiegészítőkben és gyógyszerekben, s megfeledkezünk sokszor arról, hogy testi állapotunk mellett lelkileg milyen módon tehetünk saját életünkért. A testi-lelki harmónia szorosan összefügg, és nem működhet egyik sem a másik nélkül.

A pszichoszomatika kifejezés görög eredetű, a test a „szoma”, a lélek a”psziché”, vagyis a test, lélek, szellem egységét hangsúlyozó irányzat. Mely világosan kimondja, hogy a test és a lélek kölcsönhatásban van egymással. A testi betegségek lelki következményeivel való törődés, elengedhetetlen a gyógyulásunk szempontjából.

Az egészséges életmód kialakítása többtényezős folyamat, mely nyilván az élelmiszereink lecserélésével, rendszeres sport beiktatásával kezdődik, ám mindezek mellett azokra a dolgokra is figyelnünk kell, melyek a testi-lelki harmónia megteremtését szolgálják. A táplálkozás nagyon fontos. „Ételed legyen orvosságod, és orvosságod legyen ételed.”- mondta Hippokratész. Számtalan életmódváltó cikkünk született már a témában, de rengeteg étrend, diéta, tanács, torna video, edzésterv található meg a világhálón, s mivel a friss zöldségek és gyümölcsök ideje következik, - ha eddig nem tettük - most könnyedén belevághatunk életmódunk átformálásába.

A sport a diétával kézen fogva jár, a rendszeres mozgás, legyen az bármely sporttevékenység, mindenképp a javunkat és egészségünket szolgálja.

Az elegendő folyadékfogyasztás mellett is mindig szót emelünk. A testünk 70%-a víz, nagyon fontos, hogy folyamatosan fogyasszunk elegendő italt, gyógyteákat, mértékkel cukrozatlan gyümölcsleveleket, zöldségleveket, leveseket, de a legjobb mindig a tiszta víz.

Nagyon szeretem, hogy egyre többet süt a nap, feltölt D-vitaminnal, elengedhetetlen az emberi szervezet számára, legyünk sokat a szabadban! Töltődjünk fel energiával! Ma szerencsére hétágra sütött a nap, ki kell használni!

A szabad levegő és a napfény a hangulatunkat is javítja, tegyünk ma is egy „stressz-űző” napfényes sétát!

Elegendő alvás. A pihenés akkor is felülír sok mindent, ha halaszthatatlan éjszakába nyúló munkád van, vagy későn adják a kedvenc filmedet, esetleg a világhálón olvasgatsz, miközben az idő már éjfélre jár, netán a közösségi oldalakon áldozod fel a pihenőidődet.A szervezetnek egyszerűen szüksége van rá, hogy eleget aludj, meg fogja hálálni, azonban az ellenkezőjét is megtapasztalhatod. Ne merítsd le magad a végsőkig, állj a számítógépasztaltól 9 órakor, vagy kapcsold ki a tévét, reggel megköszönöd magadnak, ha kipihenten ébredsz.

A mértékletesség elvét mindannyian alaposan megfontolhatnánk, sokszor élünk mértéktelenül, eszünk többet, mint kellene, de a táplálkozáson kívül az élet más területein is igaz, hogy a mértéket mindig szem előtt kellene tartanunk. Gyakoroljunk önuralmat és mondjuk néha nemet.

A lelki egyensúly nagyon fontos feltétele az egészség megőrzésének. Ehhez, nem kevés belső munkára van szükség, de ez az egyik legjobb dolog, amit tehetünk önmagunkért. Kárpótol majd minket, hogy a végén, egyszer csak, minden a helyére kerül.

Ünnep egyedül, de nem magányosan!

Az ünnepekre minden körülmények között fel kell készülni. Azoknak is, akik tudják, hogy szeretteik körében fogják őket eltölteni, és azoknak is, akik egyedül.

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A halál belső ügyünk lett

A modern társadalom nem tud mit kezdeni a halál gondolatával és az erre való készülődéssel. Eltávolítja, elkendőzi a problémát, és még a haldoklónak is hazudik. Az élők számára az elmúlás témaköre, az ezzel kapcsolatos lelki megnyilvánulások egyfajta tabuk lettek. Miközben a médiában mégis egyre gyakrabban jelenik meg a gondolata.

A mese hatása a pszichére

Rengeteg gyermekekkel foglalkozó szakember, coach, pszichológus és pedagógus használja a meséket terápiás céllal. Ezért is alakult ki a meseterápia fogalma.

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!