Menü

Szuperanyukák

"Stresszmentesen" című írásomban tippeket kerestem legutóbb arra, miként lehet elkerülni, kiküszöbölni, vagy legalábbis minimálisra csökkenteni a felesleges stressz forrásokat a mindennapi életünkben. Ez mind szép és jó, sok igazság és megfontolandó tanács van benne arról, hogyan élhetünk kicsit harmonikusabb hétköznapokat. Fogadd meg ezeket és élj idegeskedések nélkül.

Vagy Te anyuka vagy? Ja akkor mégse! Az ember lánya néha/ gyakran/ mindig a túlélésre hajt. Tudod szerintem mindenféle anyukák léteznek, lássuk az archetípusokat: :vannak a para-anyukák, a laza anyukák, a nemtörődöm anyukák, az egyedülálló anyukák, a modern és menő anyukák, a lestrapált anyukák és a pedáns anyukák, a divatkövető anyukák és a mackónadrágos anyukák, a legjobb és legszuperebb anyukák és a rossz anyukák, a fiatal anyukák és az idősebb anyukák, de olyan anyukák nincsenek, akik ne fáradnának el a nap végére szellemileg, testileg, lelkileg, idegileg.

Mert megbetegedett a kicsi, majd mire meggyógyult és ismét munkába állunk, éjjel belázasodik a nagy, hetek óta nem alszunk, később a párunk is ágynak esik az influenzától (nyugi, hallottam valakitől, hogy volt már olyan pasi, aki túlélte), majd ránk is ránk kerül a sor a betegek listáján, de várj! Ilyen lista nincs, az anyukák nem betegek!

Ők a szuperanyukák!

Arról lehet felismerni őket, hogy nem mérik a lázukat és nem fekszenek betakarózva a kanapén betegen. Rajtuk kötény van, vagy otthoni melegítő, felgumizott haj és mindig éppen főznek, sütnek, mosnak, kivasalnak, etetnek, leckét írnak, felmosnak, törölgetnek, farsangi jelmezt varrnak vagy szülinapi tortát sütnek egyszerre, mesét olvasnak, közben napi 8-10 órás munkahelyük is van, de ez már mellékes.

Erről miért nem írnak a magazinok? A sok bugyuta divat-diéta meg trendi cuccok helyett írják már le ezek a drága színes női újságok, hogy az igazi anyukák nem hercegnők, hanem hétköznapi emberek, akik otthon befőttes gumit tesznek a hajukba, s már a bejáratnál lerúgják a magas sarkú cipőt, mert az nem gyerek-kompatibilis, (ahogy a harisnya sem). Nekiállnak egy kézzel főzni, másik kézzel elpakolni, többi kézzel minden mást egyszerre. Az anyukák évekig nem szoktak aludni és soha nem betegek, nem foglalkoznak vele, ha kimerültek és nem fogy el soha az energiájuk. Az igazi anyukák nagyon is odafigyelnek mindenre, s miközben ők maguk darabokra esnek szét, pontosan tudják, hogy mikor kezdődik és meddig tart a gyerek fociedzése, hog hányra kell odaérni a szülői értekezletre, melyik vonalzót kell megvenni holnapra és mikor lesz a matek dolgozat. A szuperanyukák nyáron 40 fokban is sütnek palacsintát. Az igazi anyukák naponta osztanak gyógyító varázs puszikat és állandó munkakapcsolatban vannak a fogtündérekkel, és az álommanókkal is.

Az igazi szuperanyukák nem igénytelenek, vagy ápolatlanok, csak büszkék a ráncaikra, a striáikra és a plusz kilóikra. A szuperanyukák hidd el, pont olyan anyukák, mint Te vagy én és soha, de soha nem cserélnének senkivel!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.