Menü

Milyen a jó természetgyógyász?

Neked mi jut eszedbe a természetgyógyász szó hallatán? Egy cserzett arcú nénike, aki gyógynövényeket gyűjt, szárít, teákat kever, és mindenkinek azokat ajánlja? Esetleg egy lepelbe burkolózó különc? Nem is tévedhetnél nagyobbat! Magyarországon szigorúan szabályozott, hogy ki lehet természetgyógyász. Sokszor pont az ezen sztereotípiáknak megfelelő gyógyítók követik el a kuruzslás vétségét. Lássuk csak, kiket nevezhetünk hivatalosan természetgyógyásznak!

Magyarországon a természetgyógyászoknak először az Egészségügyi Továbbképző Intézetben vizsgázniuk kell természetgyógyászati alapmodulból (az összes természetgyógyászati ág alapszintű ismeretéről, a működés hivatalos módjáról, kötelezettségekről, a jogi, és az etikai, erkölcsi vonatkozásokról). Továbbá egészségügyi alapmodul vizsgát is kell tenniük (anatómia, élettan körülbelül egészségügyi érettségi-szintű ismerete) A két alapmodul után kezdheti tanulni az általa választott szakágat (pl. életmód-tanácsadó és terapeuta, kineziológus, fitoterapeuta, fülakupunktúrás addiktológus, stb.) Az adott szakmából tett vizsga után nevezheti magát az ember természetgyógyásznak. Vannak orvosi diplomához kötött, és attól független szakágak is, de csak érettségi vizsgával lehet már az alapmodulokat is letenni. A természetgyógyászokat az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara tartja nyilván.

Ha tehát végzett természetgyógyászhoz fordulunk, biztosak lehetünk benne, hogy egészségügyi problémáink figyelembevételével hoz majd döntést, arról, hogy kompetens-e az adott probléma megoldásában, és szükség esetén tanácsot adhat, hogy melyik szakág képviselőit válasszuk. Sokszor figyelnünk kell, mert sokan hívják magukat pl életmód-tanácsadónak, akiknek valójában ilyen végzettségük nincs, de edzőként életmódbeli tanácsokat is adnak. Olyan is van (bár lényegesen kevesebb), aki gyógynövényterápiát ajánl végzettség nélkül, a sokéves családi és saját tapasztalatai alapján (füves asszonyok, füves emberek). Sokszor ők hasznos tanácsokkal szolgálnak, de az alapvető természetgyógyászati és egészségügyi tanulmányok hiányában nincs átfogó rálátásuk a természetgyógyászatra, nem beszélve esetleg az emberi test működéséről.

A jó természetgyógyász mentes az omnipotencia vágyától, nem hiszi, hogy mindent meg tud oldani, illetve, hogy mindent neki kellene megoldani. Ne legyünk bizalmatlanok, ha esetleg valamire nem tud válaszolni, vagy ha kollégát ajánl inkább maga helyett! Nem arról van szó, hogy velünk nem akar foglalkozni, hanem saját dicsősége és anyagi haszna helyett ilyen módon igyekszik a legjobb tudása szerint szolgálni egészségünket. Természetgyógyász elméletileg sosem mondhatja, hogy gyógyít. Sajnos sokszor pont azok a kuruzslók, akik magabiztosan állítják, meg tudnak minket gyógyítani.

Következő cikkeinkben sorra vesszük a különböző természetgyógyászati ágakat, hogy tudjuk, az orvosokon kívül kihez fordulhatunk problémáinkkal.

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba?

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba? Plüss nyuszi/csirke/kacsa vagy csoki nyuszi/csirke/kacsa a tökéletes választás! – olvasom az egyik állatvédő egyesület facebook oldalán és megmondom őszintén teljes mértékben egyetértek a felhívásukkal!

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.