Menü

Kutya a családban

„A kutyák igazából embernek képzelik magukat, valószínűleg egy gyereknek.”

Lakótelepen nőttem fel, most is ott élek, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban. A fiaim többször felvetették az ötletet, hogy mi lenne, ha lenne egy kutyusunk, de lakótelepi lakás lévén mondtam: „csak a testemen keresztül”.Így nálunk maximum a plüssállatok jöhetnek szóba.

Egészen mostanáig.
A gyerekeim a vidéki nagymamánknak köszönhetően kaptak egy kutyust.

Elmondom nektek, hogy én általában félek a kutyáktól, s ki nem állhatom, mikor egy kerítés mögül vicsorító házőrző gazdija legyintve közli velem, hogy „áááá nem bánt, nyugodtan gyere csak be”, s az utcán kóborló ebektől is meg szoktam ijedni.

Annyira nem vagyok bátor, ha rám ugat egy eb, sem túl lelkes, ha rám ugrál, különösen a nagytestű négylábúaktól félek. Így direkt megijedtem, mikor a mi dél-afrikai tigriscsíkos boerboel példányunkat először megpillantottam. Természetesen az összes látogató közül épp hozzám jött és bújt oda a tenyésztőnél ez a gyönyörű és jámbor pár hónapos, ám már ennyi idősen is termetes kölyökkutyus…

A gyerekeim azonnal megszerették ezt a hatalmas „plüssmedvét”, kérdés sem volt, hogy hétvégéiket, szabad délutánjaikat a kutyánál töltik majd, én pedig egyre több olvasnivalót kerestem a világhálón az ebekkel kapcsolatban. Bár az még nem egyértelmű egyelőre, hogy ki nevel kit, eddig úgy érzem, inkább nekünk sikerült megtanulnunk lesni és teljesíteni a szeretetgombóc minden kívánságát, de gondolom, ez az elején mással is így történik.

Egy országos felmérés eredményéből kiderült – olvasom a neten -, hogy Magyarországon a háztartások több mint felében tartanak valamilyen kisállatot.

A gyermekek és kutyák között lévő különleges kapcsolatról számos történetet olvashatunk, s tény, hogy a gyerekek egy háziállat mellett felelősséget tanulnak, hiszen az állatot minden nap gondozni kell, emellett szociális készségeket is elsajátíthatnak, türelmességet gyakorolhatnak. Igaz az is, hogy kutyák mellett felnövő gyerekek kevesebbet betegszenek meg, ritkábban szenvednek asztmától, allergiától, s erősebb az immunrendszerük, mint azoké, akiknek családjában nincs kutya. Vitathatatlan, hogy négylábú pajtásaiknak köszönhetően a kis gazdik több időt töltenek a szabadban és sokkal többet mozognak, mint a számítógép vagy televízió előtt ülve, ez pedig hosszútávon egészségesebb életmódot feltételez.

Azt hiszem, Anatole France szavaival egyetérthetünk: "Amíg meg nem tapasztaltuk, milyen érzés szeretni egy állatot, lelkünk egy része mélyen alszik."

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.