Titkok egy 78 éve tartó házasságból
- Dátum: 2017.10.09., 22:05
- család, egészség, élet, ember, házaspár, házasság, kapcsolat, öregség, pár, titok
Morrie and Betty Markoff majdnem 8 évtizednyi együttlét után sem bántak meg semmit. Egy 100 éves pár, akik immár majdnem 80 éve élnek házasságban, megosztották a hosszú, boldog házasság titkait – annak ellenére boldog házasság, hogy sosem mondták egymásnak: „Szeretlek!”.
A házaspár Los Angelesben él, pontosan 78 éve házasodtak össze, és azt mondják, valóban nincs semmi nagyszerű titok a sikeres házassághoz, a lényeg a tolerancia és a tisztelet.
Betty azt nyilatkozta: „Csak soha ne hagyd, hogy a panaszkodás haraggá alakuljon. Tolerancia és tisztelet: szeretned kell ezeket a tulajdonságokat. Morrie sosem használná a szeretlek szót, én igen, de a cselekvések mindkettőnk részéről azonosak.”
Amikor Morriet kérdezték, miért nem mondta sosem a feleségének, hogy szereti, azt válaszolta: „Számomra birtokló jelentéssel bír ez a szó: szeretlek. Ellenőrző és követelő. A szó, amit szívesebben használok helyette: gondoskodás. Gondoskodunk az emberekről. Számomra ennek sokkal mélyebb üzenete van. A szeretet egy ezoterikus szó, az emberek sok könnyed dolgot jellemeznek vele. Szeretek teniszezni és ehhez hasonlók. Mindig megölelem Betty-t, folyton csókolgatom. Nagyon sokat törődöm vele, gondoskodom róla.”
A pár 1938-ban találkozott és ismerkedett meg egy new york-i esküvőn, és hosszú közös házasságuk kapcsán egy német fotós, Karsten Thormaehlen százévesek történeteiről készült dokumentumkönyvébe is bekerülnek.
Szerintük a könyvben ők a kakukktojások, hiszen mindenkit túléltek. Morrie erről így nyilatkozik: „Én is látom, hogy ez nagyon ritka. Mi szerencsések vagyunk. A legtöbb, amit nektek kívánhatok, az a szerencse.”
Morrie úgy gondolja, hogy hosszú életének titka egy „isteni beavatkozásnak” köszönhető, ugyanis a 99. születésnapja előtt egy nappal túlélt egy szívinfarktust. Akkor Betty hívta a 911-et, kórházba szállították, és egy műtét során pacemakert helyeztek a szívébe.
Annak ellenére, hogy gyakorlatilag jó néhány másodpercig haldoklott, mire a család visszaért, már ébren találta, és nem sokkal később már viccelődött.
Betty azonban a hosszú élet titkát abban látja, hogy megtanulta, hogyan készítsen fehérjében és zöldségekben gazdag ételeket, valamint a mindennapi sétában, amit évtizedek óta minden nap tesznek a helyi tó körül.
A házaspár azt mondja, hogy a legfurcsább dolog abban, ha az ember egyre idősebb, hogy látja, ahogy a saját gyermekei is egyre öregszenek, nyugdíjasok lesznek és így tovább. Az egyik lányuk ugyanabban a tömbben lakik, mint ők, ezért ha egyikük meghalna, a pár másik tagja akkor sem maradna egyedül.
„78 év után azt mondhatom, hogy nem követtem el hibát. Voltunk lent és fent, de még mindig itt vagyunk” – fejezte be történetüket Morrie, miközben kezét feleségének térdén pihentette.
Forrás: www.independent.co.uk
(A képek illusztrációk, nem a történet szereplőit ábrázolják.)
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.