Titkok egy 78 éve tartó házasságból
- Dátum: 2017.10.09., 22:05
- család, egészség, élet, ember, házaspár, házasság, kapcsolat, öregség, pár, titok
Morrie and Betty Markoff majdnem 8 évtizednyi együttlét után sem bántak meg semmit. Egy 100 éves pár, akik immár majdnem 80 éve élnek házasságban, megosztották a hosszú, boldog házasság titkait – annak ellenére boldog házasság, hogy sosem mondták egymásnak: „Szeretlek!”.
A házaspár Los Angelesben él, pontosan 78 éve házasodtak össze, és azt mondják, valóban nincs semmi nagyszerű titok a sikeres házassághoz, a lényeg a tolerancia és a tisztelet.
Betty azt nyilatkozta: „Csak soha ne hagyd, hogy a panaszkodás haraggá alakuljon. Tolerancia és tisztelet: szeretned kell ezeket a tulajdonságokat. Morrie sosem használná a szeretlek szót, én igen, de a cselekvések mindkettőnk részéről azonosak.”
Amikor Morriet kérdezték, miért nem mondta sosem a feleségének, hogy szereti, azt válaszolta: „Számomra birtokló jelentéssel bír ez a szó: szeretlek. Ellenőrző és követelő. A szó, amit szívesebben használok helyette: gondoskodás. Gondoskodunk az emberekről. Számomra ennek sokkal mélyebb üzenete van. A szeretet egy ezoterikus szó, az emberek sok könnyed dolgot jellemeznek vele. Szeretek teniszezni és ehhez hasonlók. Mindig megölelem Betty-t, folyton csókolgatom. Nagyon sokat törődöm vele, gondoskodom róla.”
A pár 1938-ban találkozott és ismerkedett meg egy new york-i esküvőn, és hosszú közös házasságuk kapcsán egy német fotós, Karsten Thormaehlen százévesek történeteiről készült dokumentumkönyvébe is bekerülnek.
Szerintük a könyvben ők a kakukktojások, hiszen mindenkit túléltek. Morrie erről így nyilatkozik: „Én is látom, hogy ez nagyon ritka. Mi szerencsések vagyunk. A legtöbb, amit nektek kívánhatok, az a szerencse.”
Morrie úgy gondolja, hogy hosszú életének titka egy „isteni beavatkozásnak” köszönhető, ugyanis a 99. születésnapja előtt egy nappal túlélt egy szívinfarktust. Akkor Betty hívta a 911-et, kórházba szállították, és egy műtét során pacemakert helyeztek a szívébe.
Annak ellenére, hogy gyakorlatilag jó néhány másodpercig haldoklott, mire a család visszaért, már ébren találta, és nem sokkal később már viccelődött.
Betty azonban a hosszú élet titkát abban látja, hogy megtanulta, hogyan készítsen fehérjében és zöldségekben gazdag ételeket, valamint a mindennapi sétában, amit évtizedek óta minden nap tesznek a helyi tó körül.
A házaspár azt mondja, hogy a legfurcsább dolog abban, ha az ember egyre idősebb, hogy látja, ahogy a saját gyermekei is egyre öregszenek, nyugdíjasok lesznek és így tovább. Az egyik lányuk ugyanabban a tömbben lakik, mint ők, ezért ha egyikük meghalna, a pár másik tagja akkor sem maradna egyedül.
„78 év után azt mondhatom, hogy nem követtem el hibát. Voltunk lent és fent, de még mindig itt vagyunk” – fejezte be történetüket Morrie, miközben kezét feleségének térdén pihentette.
Forrás: www.independent.co.uk
(A képek illusztrációk, nem a történet szereplőit ábrázolják.)
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?