Menü

A rostok, avagy tápcsatornánk házmesterei

Az élelmiszereken feltüntetett tápértéktáblázatok egyik mellékesnek tűnő eleme az élelmi rost. Sokat tudunk már a cukorról, a zsírokról és fehérjékről, de vajon miért lényeges számunkra a rostfogyasztás?

Az élelmi rostoknak 2 az 1-ben, fogyni vágyóknak pedig 3 az 1-ben funkciója van:

1. A bélflóra karbantartása. Az emberi szervezet zavartalan működéséhez elengedhetetlen a megfelelő összetételű bélflóra jelenléte. A beleinkben lakozó mikroszkopikus élővilág tömege elérheti a 2 kg-ot is. E hatalmas mikroorganizmus-populáció összetétele dinamikusan változik: más-más tápanyagok más-más mikroorganizmusoknak kedveznek. Amelyik baktérium vagy gomba jobban hasznosít egy-egy forrást, az elhódítja az életteret más típusú versenytársaitól. Egy-egy típusú bélflóraelem azonban csak a megfelelő mennyiségben hasznos (vagy semleges) számunkra, míg túlszaporodva problémák kialakulásához vezet.

Ekkor jönnek a hosszú és keserves diéták, melyek során igyekszünk élelmes albérlőinket kiéheztetni, vagy antibiotikum kúrával kirúgni. Ezek elsőre nem mindig sikeresek. A rendszeres rostfogyasztás azonban segít elejét venni az ilyen problémáknak és karbantartja a bélflórát. A számunkra emészthetetlen rostok finoman karcolják, 'smirglizik' a bélfalainkon élő baktérium- és gombasejtekből álló bevonatot. Ezzel lényegében újabb belakható felületet biztosítanak a bélflóra-elemeknek. Ez azért fontos, mert dinamikusabbá teszi a flóraösszetétel változását, vagyis megnehezíti egy-egy flóraelem túlszaporodását a többivel szemben.

Másrészt a rostok maguk is hatalmas betelepíthető felületet biztosítanak a baktériumok és gombák számára. Az ide települő mikroorganizmusok a bélfallakókkal szemben viszont a széklettel távoznak.

2. Mi magyarok csupán napjainkban kezdünk odafigyelni arra, hogy ne fogyasszunk szükségképpen tetemes mennyiségű szénhidrátot egy-egy étkezéshez (kenyér, burgonya, tészta, rizs, stb.). Sokan közül is legtöbbször fehér és félbarna kenyeret (szinte ugyanaz), fehérrizst és egyéb, nagy tisztaságú és gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyasztanak. Ezekből egyszerre sokat fogyasztva igencsak kilőjük a vércukorszintünket, a rendszeres kiugró vércukorszint pedig egyéb tényezőkkel együtt cukorbetegséghez (II-es típusú) vezethet.

A kívánt mennyiségű szénhidrátot rosttal lekísérve (zöldségkörettel) azonban valamelyest elejét vehetjük a vércukorszint kiugrásának. A rostok a bélfalra tapadva lassítják a táplálék felszívódását, így elnyújtva a vércukorszint-emelkedés egyébként hegyesen csúcsos görbéjét is, kímélve ezzel a glükózreceptorokat.

3. Fogyni vágyóknak pedig kifejezetten ajánlott a rostban gazdag ételek fogyasztása. A rost ballasztanyag, vagyis emészthetetlen természete ellenére is növeli az elfogyasztott táplálék mennyiségét, azaz tömegét. A 100% rosttartalmú papír fogyasztása helyett válasszák inkább a zöldségeket, kiváltképp a levélzöldségeket! Magas rosttartalmuk mellett ezek sok vizet is tartalmaznak, amely tömegével ugyancsak valamicskét hozzátesz a jóllakottság érzésének kialakulásához.

Indulás gyanánt mindenkinek: a hagyományos köretekből célszerű fél adagot kérni, a hiányzó felet pedig zöldségkörettel, salátával helyettesíteni. Valamint emlékezzünk a főzelékekre is!

Jó étvágyat!

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Cseresznye szezon, használd ki!

Mindenki ismeri a cseresznyét, a gyerekek a fülükre akasztják, a felnőttek befőttet készítenek belőle. Érdemes sokat fogyasztani belőle, mert igencsak egészséges.