Nézd meg jól, milyen naptejet használsz!
- Dátum: 2017.06.19., 20:41
- bőr, kakaóvaj, kozmetikum, leégés, napolaj, naptej, parabén, UV-sugárzás
A bőrünkön keresztül közvetlenül, védelem nélkül jutnak a szervezetünkbe azok az anyagok, amiket rákenünk és kozmetikumként használunk.
Itt a nyár, amikor naptejjel óvjuk a bőrünket - de tájékozódjunk róla, hogy ez valóban védelem-e számunkra,
vagy a termék káros összetevőket tartalmaz.
Sokan nem tudják, hogy a kozmetikai termékekben jelen lévő anyagok sokszor ártalmasabbak lehetnek, mint az ételekben lévők. Miért? Mert az emésztőrendszerünk fel van rá készülve, hogy a mérgező összetevőket kiszűrje, de ugyanez a védelmi rendszer a bőrünk esetén nincs meg.
Nyáron az UV-sugárzás, valamint a leégés kivédése érdekében sok naptejet, napolajat elhasználhatunk. Ezen termékek alkalmazását kifejezetten javasolják, főként, hogy mostanában mindenki úgy érzi, tényleg fokozott a kockázat.
De ha már azért vásároljuk és használjuk a naptejeket, hogy óvjuk magunkat, legyen valódi a védelem - azaz vizsgáljuk meg jól az összetevők listáját, hiszen sok termék káros, veszélyes anyagokat, például parabéneket tartalmazhat. Amennyiben nem ismerjük, hogy mely alapanyag mit jelent, tájékozódjunk az interneten, ma már több erre alkalmas weboldalt is találhatunk. További jó megoldás, ha bio termékeket választunk, amelyekbe főként természetes összetevők kerültek.
Azonban van néhány praktikus "biotanács", amit kezeljünk kellő óvatossággal. Ilyen például, hogy a kakaóvaj önmagában is védelmet nyújt a nap égető sugarai ellen. Ez kényes bőr esetén tévedés lehet, sőt akár fokozhatja a leégés mértékét! Mindenképpen kifejezetten erre a célra kifejlesztett védelmet nyújtó termékeket keressünk.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.