Menü

Döntéshelyzet betegség esetén

Gyakran jelentkezhetnek kínzó, kellemetlen egészségügyi tüneteink: láz, fejfájás, köhögés, torokfájás. De fájhat a hátunk, vagy lehet arcüreggyulladásunk is. Közben pedig azon morfondírozunk, vajon menjünk-e másnap dolgozni, vagy elengedjük-e gyermekünket az iskolába. Mi alapján döntsünk?

Első körben azt gondoljuk át, hogy magunkat, illetve másokat veszélyeztetünk-e azzal, ha dolgozni megyünk, vagy gyermekünket közösségbe engedjük. Fertőző betegség esetében egyszerű a döntés: maradjunk otthon, mivel ilyenkor más emberek egészségét is kockáztatjuk. Saját egészségünk kockáztatása nem éri meg: ha a tüneteink viszonylag súlyosak, vagy a gyógyszeres kezelésnek van olyan hatása, amely munka közben balesetet okozhat, és így mások is megsérülhetnek, esetleg óriási hibát követhetnénk el munkafolyamataink során, szintén az otthoni pihenés a legésszerűbb döntés.

Ha gyermekünk betegsége más gyerekekre is átragadhat, maradjon otthon! Sok iskolában terjesztik már azt a rendszabályt, miszerint a gyermeknek csak akkor ajánlott közösségbe mennie, ha tüneteit már legalább 24 órája nem kíséri lázas állapot. Igaz, ez a módszer csak bizonyos esetekben működik. Vannak ugyanis olyan fertőzések is, amelyek könnyen terjednek, és nem is feltétlenül kíséri őket láz. Ezekre néhány példa:

- a megfázás
- kötőhártya-gyulladás
- fülfájdalom, gyulladás
- gastroenteritis (~ gyomor-bélrendszeri betegség).

Ahelyett, hogy csak a láz kérdését vennénk figyelembe, körültekintőnek kell lennünk, és más tüneteinket is meg kell vizsgálnunk. Sokszor ugyanis nagyobb gondot is okozhatunk: lehet, hogy egy munkatársunk esetleg éppen kemoterápiás kezelés alatt áll, vagy valamilyen krónikus problémával rendelkezik, esetleg egy munkatársnőnk állapotos lehet. Ezek – és még sorolhatnánk – mind olyan állapotok, amikor az emberek az immunrendszer legyengült állapota miatt fogékonyabbak a fertőzésekre. Saját egészségünk mellett gondoljunk mindig a környezetünkre is!

Forrás: www.medicinenet.com

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?