Menü

Szülő - gyermek kapcsolat: gyakran feszültséggel teli

A Michigani Egyetem társadalmi kutatásokért felelős intézete tudományosan is bebizonyította, hogy a szüleink néha az idegeinkre mennek – és persze mi is az övékére. „A szülő-gyermek kapcsolat az egyik leghosszabb időn keresztül tartó kötelék, amit az ember létesítani képes” – nyilatkozta Kira Birditt, a tanulmány vezetője. „Ez a kötelék gyakran nagyon pozitív és támogató, de sok esetben előjöhetnek más érzések is: bosszúság, feszültség, vegyes érzelmek.”

Nem meglepő, hogy a tanulmány résztvevői közé tartozó 500 amerikai szülő és 22 éves vagy annál idősebb gyermekeik szerint a legkényesebb témák az életmóddal kapcsolatos kérdések közül kerülnek ki: kivel randizunk, anyagi szokásaink, háztartási hozzáértésünk. A szülők nyilatkozata alapján elmondhatjuk, hogy a lányok több feszültséget okoznak nekik, mint a fiúk. Ezzel egybehangzóan, a gyerekek (fiúk és lányok egyaránt) több problémát jelentettek az Édesanyjukkal, mint az Édesapjukkal. Birditt azt sugallja, ez azért történik, mert a nők hajlamosak arra, hogy a gyermekeikkel bensőségesebb kapcsolatot alakítsanak ki, nagyon gyakori kapcsolatfenntartással. Így tehát több esélyünk lehet hibázni.

A tanulmány azt is kimutatta, hogy ezeket a küzdelmeket a szülők sokkal nehezebben vívják meg a gyerekeiknél. Anyu felhív egy jótanáccsal, mi átirányítjuk őt a hangpostára, mert éppen nincs kedvünk beszélgetni vele. Másnap megint telefonál, ekkor már a bűntudat visz rá arra, hogy válaszoljunk a hívásra: „Csak gyorsan jelentkezem! Tudnánk 8:30-kor beszélni? Most rohannom kell!” Ez nagyon idegesítő tud lenni.

A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a szülők egyre érzékenyebbek, ingerlékenyebbek, ahogy a gyerekek is idősödnek. Birditt számára ez az irány nagy meglepetést okozott – de azt hiszem ez az érzés mindannyiunk számára ismerős, akik idősödő szülőkkel bírunk. A függőségük egyre növekszik. A mi életünk pedig, egyre jobban megtelik emberekkel, akik tőlünk függnek, akik azon igyekeznek, hogy legalább egy kis figyelmet ki tudjanak csikarni tőlünk.

Mit tegyünk? Birditt szerint a hangposta és más elkerülési technikák, taktikák nem visznek előre. Egy másik kutatási vonalán viszont azzal foglalkozik, hogy a felmerülő problémák azonnali kezelése a kapcsolatok finomulásával jár – logikusnak hangzik! Tegyünk így, és figyeljük a változást!

Forrás: www.popsci.com

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.