Menü

Miért veszélyes a kutyától kapott puszi?

Ahogy minden kutyaimádó tudja, bármikor kaphatunk kedvenc szőrös barátunktól egy nyálas puszit az arcunkra. Az orvosok és virológusok (vírusokkal foglalkozó szakemberek) szerint azonban ez talán nem a legjobb ötlet.

„Nemcsak azokról a dolgokról van szó, amik a nyálukban vannak. A kutyák a fél életüket azzal töltik, hogy koszos utcasarkokon szaglásznak, csavarognak, szóval a pofájuk tele van baktériumokkal, vírusokkal és mindenféle csírasejtekkel” – magyarázza John Oxford emeritus professzor, a Queen Mary Egyetem munkatársa.

De okozhat-e ez bármilyen problémát?

Egy angol hölgy a saját bőrén tapasztalta meg. Kis olasz agár kedvencétől kapott el egy fertőzést, aminek következtében heteket töltött az intenzív osztályon többszörös szervelégtelenséggel. Az egész azzal kezdődött, hogy egy rokonával való telefonálás közben összemosódott beszédről panaszkodott, aki felszólította, hogy azonnal hívjon magának mentőt. A szakemberek kiérve a karosszékébe roskadva találtak rá, eszméletlen volt. Kórházba szállították, ahol tudatát visszanyerte, és az állapota javult. Más tünetekről nem panaszkodott, egy előző éjszakai fejfájást leszámítva. Négy nappal később az állapota ismét romlásnak indult, zavarodottá vált, fejfájással küszködött, magas láza és hasmenése volt, és a veséi el kezdték felmondani a szolgálatot. Később légzési elégtelenséget is megállapítottak nála. Az intenzív osztályon megállapították, hogy szepszise van – közismertebb néven vérmérgezése. Különböző tesztekkel megállapították, hogy egy bizonyos baktérium okozta a fertőzést, ami igaz ritka, de kutyák és macskák szájában megtalálható. Ekkor meg kellett állapítani a fertőzés bejutásának a módját. Mivel a hölgy testén nem találtak harapásra vagy karmolásra utaló nyomokat, valószínűsítették, hogy a házi kedvenc nyalásán vagy pusziján keresztül juthatott a baktérium a nő szervezetébe.

Azt azért jó, ha tudjuk, hogy a hölgy már a hetvenes éveiben járt, ennek ellenére semmiféle immunrendszeri gyengeséggel nem küszködött. Két hét intenzív osztályon történő antibiotikumos kezelés után sikerült felgyógyulnia.

Shelley Rankin professzor nyilatkozatában megemlítette, hogy az Egyesült Királyságban eddig mindössze 13 hasonló esetről tudnak, az viszont tényként mondható el, hogy ez a baktérium a kutyák szájában található normál flóra tagja. Dr. Bruce Farber, a North Shore Egyetem fertőző betegségek osztályának főnöke hozzátette: „Az utolsó dolog, amit tenni akarsz az, hogy riadóztatod az embereket, hogy ha megcsókolja vagy nyalja őket egy kutya, akkor betegek lesznek.”

Tehát csak jegyezzük meg, hogy lapulhat néhány aljas dolog házi kedvencünk szájában, azért egy kutyacsók még nem feltétlenül jelenti a halálos ítéletünket.

Forrás: www.iflscience.com
Fotó: sxc.hu

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!