Menü

Miért veszélyes a kutyától kapott puszi?

Ahogy minden kutyaimádó tudja, bármikor kaphatunk kedvenc szőrös barátunktól egy nyálas puszit az arcunkra. Az orvosok és virológusok (vírusokkal foglalkozó szakemberek) szerint azonban ez talán nem a legjobb ötlet.

„Nemcsak azokról a dolgokról van szó, amik a nyálukban vannak. A kutyák a fél életüket azzal töltik, hogy koszos utcasarkokon szaglásznak, csavarognak, szóval a pofájuk tele van baktériumokkal, vírusokkal és mindenféle csírasejtekkel” – magyarázza John Oxford emeritus professzor, a Queen Mary Egyetem munkatársa.

De okozhat-e ez bármilyen problémát?

Egy angol hölgy a saját bőrén tapasztalta meg. Kis olasz agár kedvencétől kapott el egy fertőzést, aminek következtében heteket töltött az intenzív osztályon többszörös szervelégtelenséggel. Az egész azzal kezdődött, hogy egy rokonával való telefonálás közben összemosódott beszédről panaszkodott, aki felszólította, hogy azonnal hívjon magának mentőt. A szakemberek kiérve a karosszékébe roskadva találtak rá, eszméletlen volt. Kórházba szállították, ahol tudatát visszanyerte, és az állapota javult. Más tünetekről nem panaszkodott, egy előző éjszakai fejfájást leszámítva. Négy nappal később az állapota ismét romlásnak indult, zavarodottá vált, fejfájással küszködött, magas láza és hasmenése volt, és a veséi el kezdték felmondani a szolgálatot. Később légzési elégtelenséget is megállapítottak nála. Az intenzív osztályon megállapították, hogy szepszise van – közismertebb néven vérmérgezése. Különböző tesztekkel megállapították, hogy egy bizonyos baktérium okozta a fertőzést, ami igaz ritka, de kutyák és macskák szájában megtalálható. Ekkor meg kellett állapítani a fertőzés bejutásának a módját. Mivel a hölgy testén nem találtak harapásra vagy karmolásra utaló nyomokat, valószínűsítették, hogy a házi kedvenc nyalásán vagy pusziján keresztül juthatott a baktérium a nő szervezetébe.

Azt azért jó, ha tudjuk, hogy a hölgy már a hetvenes éveiben járt, ennek ellenére semmiféle immunrendszeri gyengeséggel nem küszködött. Két hét intenzív osztályon történő antibiotikumos kezelés után sikerült felgyógyulnia.

Shelley Rankin professzor nyilatkozatában megemlítette, hogy az Egyesült Királyságban eddig mindössze 13 hasonló esetről tudnak, az viszont tényként mondható el, hogy ez a baktérium a kutyák szájában található normál flóra tagja. Dr. Bruce Farber, a North Shore Egyetem fertőző betegségek osztályának főnöke hozzátette: „Az utolsó dolog, amit tenni akarsz az, hogy riadóztatod az embereket, hogy ha megcsókolja vagy nyalja őket egy kutya, akkor betegek lesznek.”

Tehát csak jegyezzük meg, hogy lapulhat néhány aljas dolog házi kedvencünk szájában, azért egy kutyacsók még nem feltétlenül jelenti a halálos ítéletünket.

Forrás: www.iflscience.com
Fotó: sxc.hu

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.