Edzem és többet eszem…?
- Dátum: 2015.12.14., 07:59
- diéta, edzés, étkezés, evés, fehérje, fogyás, fogyókúra, kalória, kalóriaszámlálás, mozgás, sport, szénhidrát, zsír
Azok, akik nem sportoltak eddig, vagy nem mozogtak rendszeresen, nem biztos, hogy tisztában vannak vele, hogy változtatniuk kell-e a táplálkozásukon az edzéssel egyidejűleg, vagy sem, és ha igen, akkor milyen módon. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy elkezdenek többet enni, csak azért, mert már mozognak is mellette.
Nos, valóban érdemes átalakítani a táplálkozásunkat valamilyen szinten, ha edzésbe kezdünk, de ez közel sem ilyen egyszerű, hogy akkor már több étel kerülhet a tányérunkra. Aki szeretné megtudni, hogy mennyivel ehet többet, és a valóságban mennyi ételt mozog le, az kezdjen el ismerkedni a kalóriaszámolással. Lehetséges, hogy meg fog lepődni: egy hosszú, erőteljes séta a futógépen jó, ha eléget egy pohár joghurtnyi kalóriát.
Így a kezdő sportolónak nem is az étel mennyiségét kell növelnie, bár tudjuk, ennek a hírnek sokan nem örülnek. Inkább a táplálkozás minőségén érdemes javítani, hogy "bírjuk erővel" a sportolást. Például válasszuk meg egészséges arányban a fehérjék, szénhidrátok és zsírok arányát. Amint arról már írtunk ebben segít a Kalóriabázis nevű weboldal.
Ha ugyanis a fogyókúra miatt kevés szénhidrátot eszünk, akkor nem fogjuk jól bírni a mozgást. Persze nem csokitortára és cukorkára van szükség, hanem egészséges, magas rosttartalmú szénhidrát-forrásokra. A zsírokat szintén nem érdemes teljesen elhagyni, hiszen ez a nőknél akár a hormonrendszer megfelelő működését is akadályozhatja. A megfelelő mértékű fehérjebevitel pedig szintén nagyon fontos.
A mozgásba kezdők legtöbbjének tehát nem többet érdemes ennie, hanem okosabban. Persze akire épp az volt jellemző, hogy túl keveset evett, vagy a súlya alacsony volt, és így fogott a mozgásba, annak azonnal tömegelésre van szüksége. Mindehhez érdemes kikérni egy táplálkozási és mozgási tanácsadó véleményét, mert sok esetben nekik még nehezebb dolguk van, mint a fogyni vágyóknak.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.