Menü

Miért fontos a hidratálás?

Az egészséges életmód egyik legalapvetőbb eleme a hidratálás, vagyis a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékbevitel. A folyadékpótlás fontosságát ma már sokszor és sok helyen hangsúlyozzák, de vajon miért is kulcskérdés egészségünk szempontjából a hidratálás?

Nos, többek között bőrünk egészségének, és esztétikumának megőrzésében is kulcsfontosságú a megfelelő hidratálás. Köztudott, hogy bőrünk frissességét, rugalmasságát a vízből nyeri, ezért hiába használunk mindenféle kozmetikumot a bőrünk szépségének megőrzése érdekében, ha közben szervezetünk dehidratált, vagyis ha nem figyelünk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre.  A „megfelelő” folyadékpótlás alatt, a szakemberek által ajánlott napi 2,5 liter tiszta víz fogyasztását értjük (mely ajánlás életkor, és egyéni szempontok mentén változhat). A mennyiség mellett természetesen a minőség is fontos szempont, a hidratálás ugyanis kifejezetten tiszta víz fogyasztására vonatkozik, egyéb folyadékokkal ugyanis nem érhető el a kívánt hatás.

A „kívánt hatás” pedig nemcsak bőrünk egészségének megőrzésére vonatkozik, egész szervezetünk működéséhez alapvető fontosságú a folyadékpótlás. A dehidratáltság ugyanis csökkenti a szellemi teljesítőképességünket, fejfájáshoz is vezethet, vagyis összességében még közérzetünkre is rossz hatással lehet.

Nem érdemes megvárni ezeket a tüneteket, és nem feltétlenül elégséges az sem, ha csak akkor iszunk, ha szomjasak vagyunk. Szenteljünk tudatosan figyelmet a folyadékpótlásra, tiszta, ásványi anyagokban gazdag víz fogyasztásával sokat tehetünk szervezetünk egészséges működéséért.

Nyáron melegben, illetve sportolás közben pedig szintén nagyon fontos a folyadékbevitel, megfelelő hidratálással akár komoly rosszulléteket is elkerülhetünk.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?

Lúgosításra fel

Jön a jó idő, nem csak a kedvünknek kell jobbnak lennie, hanem a testünknek is ideje kiadni magából a káros anyagokat. Irány a lúgosítás!