Menü

A kutya nem malac, nem biztos, hogy mindent megehet!

Még él a klasszikus hiedelem, hogy mindenféle maradékot a kutyának lehet adni. Pedig a kutyának bizonyos esetekben problémája lehet a romlott ételektől, akadhat közöttük olyan, amit nem bír a gyomra, vagy nem tud együtt megenni, és gyomorrontást kaphat.

Hogy mik a gyomorrontás tünetei kutyák esetében? Amennyiben azt látjuk, hogy az állat étvágytalanná válik, hangulata megváltozik, farkát lecsapja, nem találja a helyét, nem tud elaludni, esetleg fájdalmát jelzi, nyögdécsel, füvet eszik, vagy akár hány, úgy elképzelhető, hogy gyomorpanasz áll az eset hátterében. Az ebet mindenképpen vigyük állatorvoshoz, aki a bélgázosodást, puffadást tapintásos vizsgálattal is meg tudja állapítani.

A jó hír, hogy az időben felismert gyomorbaj kutyáknál néhány azonnali injekcióval, valamint rövidebb diétával könnyen gyógyítható, ahogy az embernél is. Ilyenkor natúr főtt rizst, valamint kefirt, vagy natúr joghurtot ehet az állat – ez utóbbi a kedvező bélbaktériumok arányát segít növelni.

A kisebb testű, gondosan tenyésztett, kényelmesen tartott kutyák gyomra érzékenyebb lehet. Figyeljünk oda erre, és a kutyatápokon, valamint konzerveken kívül inkább olyan ételeket adjunk az ebeknek, amiket magunk is megennénk. A házi koszt (az állat igényeire szabva) jót tesz, de csak akkor, ha nem konyhamalacnak használjuk a kutyát, hanem megfelelően elkészített és tárolt ételt kaphat. A száraztáp, valamint konzerv tárolására is érdemes odafigyelni: a száraztáp esetenként molyosodhat, a konzerv pedig hamar megromolhat, ha felbontás után hűtés nélkül tároljuk. Fontos továbbá, hogy ismert forrásból származó, megfelelő összetételű kutyaeledelt kapjon a kedvencünk. Ezzel kapcsolatban az állatpatikus, állatorvos, valamint elismert tenyésztők véleményét érdemes kikérni. 

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.