Menü

Szakszerű segítség

Egyre többen fordulnak lelki problémákkal is szakszerű segítséghez, míg korábban pszichológushoz járni inkább titkolni való dolog volt, ma már szinte divatossá vált.

Ez a jelenség mindenképpen pozitív fejlődést jelent, hiszen az emberek kezdenek rájönni, hogy nemcsak testi problémáik igényelnek gyógyítást, hanem lelkünk gubancaira is érdemes odafigyelni, és megoldást találni.

Egyre inkább általános tehát, hogy az emberekben felmerül az igény a szakszerű segítség iránt a lelki, életvezetési és egyéb problémák esetén is, ám laikusként nehéz felmérni, hogy pontosan milyen segítségre van szükségünk, és mi alapján válasszunk terapeutát.

Első lépésként, fogalmazzuk meg pontosan önmagunk számára, hogy mi a problémánk, miben lenne szükségünk segítségre. Szükségünk lehet terapeutára váratlan élethelyzetek (elbocsátás, haláleset, baleset) feldolgozásában, párkapcsolati problémák esetén, de érdemes lehet szakemberhez fordulni akkor is, amikor a múltban történt események, traumák hosszú távon negatív hatással vannak életünkre. De nemcsak komolyabb válságok esetén lehet segítségünkre egy szakember, hanem kisebb, életvezetési nehézségek, elakadások megoldásában is.

A problémától függően tehát szükségünk lehet párterápiára, hosszabb ideig tartó kognitív terápiára, életvezetési tanácsokat adó egyszerű konzultációkra, vagy az egyre népszerűbb úgynevezett life coach módszerre.

A módszerspecifikus szempontok mellett, persze a szimpátia sem elhanyagolható tényező abban, hogy működni tudjon és eredményes legyen egy terápia.

Ha pedig úgy érezzük nem „kerek a történet”, hallgassunk megérzéseinkre és váltsunk pszichológust. Intő jel lehet például, ha sok idő elteltével is eredménytelen a terápia, ha a terapeuta túlságosan bizalmaskodó és sokat beszél magáról, illetve ha a terápiás ülések hangulata nyomasztó.

Természetesen a nehéz, fájó kérdésekkel való szembesülés illetve foglalkozás néha kedvünket szegheti és nyomasztóan hathat ránk, de ez nem ugyan az, mint amikor a terápiákon megalázottnak érezzük magunkat.

Érdemes lelki problémáinkkal is tudatosan foglalkozni, és szakszerű megoldást keresni, de amikor szakembert választunk legyünk kritikusak!

Fotó:

pixabay.com

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

Mondj búcsút a megfelelési kényszernek!

A megfelelési kényszer egy olyan érzés, amikor valaki folyamatosan igyekszik megfelelni saját vagy mások elvárásainak. Ez lehet saját belső kényszer, társadalmi nyomás, munkahelyi elvárás. A megfelelési kényszer stresszt és szorongást okozhat. Ha Önök is azok közé tartoznak, akik szeretnének mindenkinek megfelelni, akkor érdemes elolvasniuk cikkünket.

A féltékenység okai és jelei

A féltékenység egyike a normális és alapvető érzelmeinknek, mégsem szeretjük beismerni, sőt, tagadjuk is. Pedig mindenki érzett már féltékenységet, akár a testvérével vagy szüleivel szemben, mégis a párkapcsolatokat képes a legnagyobb mértékben megmérgezni ez az érzelem. Miből fakadhat a féltékenység, melyek a kiváltó okok és hogyan tudunk megbirkózni vele?

Vágyódás az elérhetetlenre

Egyszer mindannyiunk életében előfordul, hogy olyasvalaki, vagy olyasvalami iránt érzünk vonzalmat, aki és ami biztosan felforgatná az életünket. A főnökünk, a legjobb barátunk ismerőse, exe, vagy valamilyen materiális tárgyi dolog is lehet. Mindannyian ebbe a bizonyos „tiltott gyümölcs” kategóriába tartoznak: az ábrándozás csábító lehet, a következmények azonban már kevésbé. De mihez kezdhetünk ezekkel az érzésekkel? Hogyan lehet ezen érzelmeket újból és újból megélni, valamint kezelni?

Flegmatikus személyiség jellemzői

A flegmatikus személyiség konfliktuskerülő, nyugalmas, rohanástól és feszültségektől mentes életmódot folytat, s mindent elkövet azért, hogy ezt meg is őrizze. Soha nem száll szembe senkivel, egyszerűen csak úgy alakítja az életét, ahogy az neki jó legyen.