Menü

Klímaváltozás és cselekvés

  • Dátum: 2015.03.23., 14:45

A klímaváltozással kapcsolatban még mindig széleskörű vita zajlik, ugyanakkor szerencsére sokan már a cselekvés útjára léptek. Nekik van igazuk.

Lesz-e klímaváltozás, vagy sem, illetve ha igen, az milyen mértékben változtatja majd meg jelenlegi, jól megszokott környezetünket? A válaszok rém egyszerűek: lesz (illetve van), és nem tudjuk.

Nem tudjuk, mert a sokszor ellenállásba, lekicsinylésbe, vagy nemtörődömségbe ütköző kutatások még nem állnak azon a szinten, hogy valós képet alkothassunk a jövőről.

De tegyük fel, hogy a szkeptikusoknak van igaza és nem kell óriási változásokra készülni. De mégis felmerül a kérdés: mi van, ha esetleg...? Nem érdemes akkor kicsit abba az irányba kutakodni, hogyan tovább?

Dehogynem.

Szerencsére ma már ezt egyre többen megteszik, hazánkban is folyamatosan zajlanak olyan projektek, amelyek célja az, hogy modellezzék az évtizedekkel későbbi Magyarország lehetséges éghajlatát, környezetét. Azt, hogy milyen esetleges változások következhetnek be az állat és növényvilágban, illetve ezek még egy nagyon fontos dolgot kutatnak: a felmérhető, megbecsülhető negatív következményeket, azaz hogyan tudnánk azokat esetleg kivédeni, megakadályozni.

A tudomány mai állása szerint Magyarország éghajlata szárazabb, melegebb lesz, ennek fényében kell vizsgálni többek között a növénytermesztés hatékonyságát is, amellett, hogy ez a változás milyen fajok eltűnéséhez és megjelenéséhez vezethet.

Fotó:
pixabay.com

Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.