Menü

Ez a hormon az oka a libidócsökkenésnek a szoptatás ideje alatt

A magas prolaktin-szint csökkenti a nemi vágyat. Ezen hormon mennyisége a terhesség, valamint a szoptatás ideje alatt megnő, ez pedig hüvelyszárazságot, valamint libidócsökkenést okoz. Mégis fontos a jelenléte, hiszen segít az emlőmirigy kiépülésében, majd a tejelválasztásban. Mivel meddőséget is okozhat, innen ered a tévhit, hogy a szoptatás alatt nem lehet teherbe esni.

A prolaktin hormon tehát nem kedvez a szexuális életnek. Mintha a természet törekedett volna arra, hogy az édesanya ilyenkor teljes mértékben a gyermekére fókuszáljon… A hormon szintje egyébként éjszaka a legnagyobb, reggel pedig a legalacsonyabb. Ezért fordulhat elő, hogy az édesanyának inkább reggel van kedve (és energiája) a szeretkezéshez – már ha a pici éppenséggel jól alszik éjszaka.

A prolaktin-szint már a várandósság ideje alatt megnövekszik, és fokozódik a tejtermelés beindulásával. Mindez azonban jó hír, mert ha a szintje túlzottan alacsony, akkor a tej elapadhat. Ez az összefüggés az oka egyébként annak, hogy a nem várandós hölgyek esetében is mellduzzadást, valamint tejcsorgást eredményezhet a magas prolaktin-szint.

Ha valakinek túlzottan magas a prolaktin-szintje, az rendszertelen menstruációs ciklushoz vezet. Így hát természetes lehet, hogy a szoptatás ideje alatt még nem rendeződik teljes mértékben a menstruáció ciklusa. És bár valóban okozhat meddőséget, vagy nehezítheti a teherbe esést az átlagon felüli prolaktin, az a tévhit azért téves, hogy emiatt a szoptatás alatt lehetetlen újra teherbe esni. Nyilván erre a közhiedelemre rájátszott, hogy a nők ezen hormon miatt kevesebb kedvet éreznek a szexhez ebben az időszakban.

Ha viszont a szoptatás után is fennmarad a csökkent szexuális kedv, a hüvelyszárazság, valamint a rendszertelen menstruáció, akkor forduljunk orvoshoz! Tudni kell azonban, hogy a libidócsökkenés tartóssá válása a gyermekvállalás után sok esetben lelki eredetű.

Fotó:
pixabay.com 

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.