Kihívás a szülőknek: a dackorszak
- Dátum: 2015.03.03., 08:21
- dackorszak, fejlődés, függetlenedés, gyerekvállalás, szülés
A szülést követő pár hetes időszakot tartják a szülők általában a legnehezebbnek a gyerekvállalásban, de bizony az egyéves kor után fokozatosan kibontakozó, úgy nevezett dackorszak is próbára teszi a szülők türelmét és kitartását.
Az 1-3 éves kor között zajló intenzív beszéd-, és mozgásfejlődéssel párhuzamosan egyre jobban teret nyer az én-tudat kibontakozása, illetve a függetlenedés folyamata. A kisgyerekek esetében a szabályok elleni lázadás, és erőteljes tiltakozás által meghatározott hónapokat nevezik dackorszaknak, mely annak ellenére, hogy általános jelenségnek tűnik, korántsem univerzális. Vannak ugyanis olyan kultúrák (például kelet-ázsiai), ahol az én csak is másokkal való kapcsolataiban nyer értelmet, ezért nem ennyire meghatározóak az én függetlenedési törekvések sem.
De visszatérve a mi kultúránkhoz, nálunk azért többségében jól megfigyelhető a kisgyerekek azon korszaka, mikor dühkitörésekkel, és hiszti rohamokkal igyekeznek feszíteni a határokat, és ezáltal megismerni saját képességeiket és korlátaikat.
Nem véletlen egyébként, hogy éppen csak megtanulnak beszélni a kisgyerekek, és máris intenzíven kezdenek el nemet mondani, és tiltakozni a szabályok ellen. Hiszen ahogyan fejlődnek, és megismerik a környezetüket, legtöbbször azzal találkoznak, hogy mit nem szabad: „ezt ne fogd meg”, „ezt ne csináld”, „oda ne nyúlj”, „ez nem neked való”.
Ez az időszak valóban próbára teheti a türelmünket, de ne adjuk fel következetességünket, legyünk kreatívak és ne feledkezzünk meg a humor jótékony hatásairól sem. Ezekkel az eszközökkel könnyebben áthidalható ez az időszak, a gyerekek így tanulják meg fokozatosan érteni és elfogadni a szabályok szerepét.
Fotó:
pixabay.com
Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban
![](/data/image/150x200/2025/01/23/1582-cikkemhez-kep3.jpg)
Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.
Az anyatejes szoptatás előnyei
![](/data/image/150x200/2025/01/13/pexels-kelvinocta16-1973270.jpg)
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés
![](/data/image/150x200/2025/01/08/pexels-cottonbro-4114713.jpg)
Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.
Karácsonyi gyerekszáj
![](/data/image/150x200/2024/12/24/1551-cikkemhezkep3.jpg)
Ahogy elhallgatom a saját fiaimat ünnepekkor – meg úgy általában bármikor – kedvem támad feljegyezni a szösszeneteiket. A gyerekek cukik, aranyosak és valljuk be, sokszor kegyetlenül őszinték is, olyan dolgokat is kimondanak, amik kicsit kellemetlenül hangozhatnak egyes szituációkban, mégis a maguk módján viccesek és megnevettetnek! Összegyűjtöttünk párat!
Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?
![](/data/image/150x200/2024/12/11/1540-cikkemhezkep2.jpg)
Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.