Menü

Kihívás a szülőknek: a dackorszak

A szülést követő pár hetes időszakot tartják a szülők általában a legnehezebbnek a gyerekvállalásban, de bizony az egyéves kor után fokozatosan kibontakozó, úgy nevezett dackorszak is próbára teszi a szülők türelmét és kitartását.

Az 1-3 éves kor között zajló intenzív beszéd-, és mozgásfejlődéssel párhuzamosan egyre jobban teret nyer az én-tudat kibontakozása, illetve a függetlenedés folyamata. A kisgyerekek esetében a szabályok elleni lázadás, és erőteljes tiltakozás által meghatározott hónapokat nevezik dackorszaknak, mely annak ellenére, hogy általános jelenségnek tűnik, korántsem univerzális. Vannak ugyanis olyan kultúrák (például kelet-ázsiai), ahol az én csak is másokkal való kapcsolataiban nyer értelmet, ezért nem ennyire meghatározóak az én függetlenedési törekvések sem.

De visszatérve a mi kultúránkhoz, nálunk azért többségében jól megfigyelhető a kisgyerekek azon korszaka, mikor dühkitörésekkel, és hiszti rohamokkal igyekeznek feszíteni a határokat, és ezáltal megismerni saját képességeiket és korlátaikat.

Nem véletlen egyébként, hogy éppen csak megtanulnak beszélni a kisgyerekek, és máris intenzíven kezdenek el nemet mondani, és tiltakozni a szabályok ellen. Hiszen ahogyan fejlődnek, és megismerik a környezetüket, legtöbbször azzal találkoznak, hogy mit nem szabad: „ezt ne fogd meg”, „ezt ne csináld”, „oda ne nyúlj”, „ez nem neked való”.

Ez az időszak valóban próbára teheti a türelmünket, de ne adjuk fel következetességünket, legyünk kreatívak és ne feledkezzünk meg a humor jótékony hatásairól sem. Ezekkel az eszközökkel könnyebben áthidalható ez az időszak, a gyerekek így tanulják meg fokozatosan érteni és elfogadni a szabályok szerepét.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.