Menü

Az alma és a hozzátáplálás

Az alma az egyik leggyakrabban termesztett és fogyasztott gyümölcs, ráadásul a kisbabák hozzátáplálásának kiindulópontja, főleg ősszel, amikor csak korlátozott választék van idény gyümölcsökből.

Az almát azonban nemcsak azért érdemes fogyasztani, mert könnyen hozzájutható, olcsó gyümölcsről van szó, hanem mert számos pozitív tulajdonsággal bír az egészségmegőrzés szempontjából.

A legtöbb ajánlás a hozzátáplálással kapcsolatban az almát emeli ki elsőként, két étkezés között érdemes bevezetni a babák étrendjébe kiegészítésképpen a 4. hónaptól kezdve. Először érdemes csak az alma levével kínálni kisbabánkat, majd pár nap után jöhet az almapép. Ha zamatos, édes almát választunk, könnyebben elfogadtathatjuk babánkkal.

Bár az alma kalóriaértéke alacsony, és fehérjetartalma is elhanyagolható, értékes gyümölcssavakat és növényi rostokat tartalmaz. A gyümölcssavak fontos szerepet játszanak többek között a vas hasznosulásában, valamint elősegítik az emésztést és serkentik az anyagcserét is. Mivel az alma csökkenti a koleszterint és stabilizálja a vércukorszintet kiváló kiegészítő táplálék lehet a kicsik számára két étkezés között. Hiszen felnőtteknél is, de kisgyerekeknél különösen fontos, hogy a vércukorszint egyenletes mértékű legyen a nap folyamán, mely egyúttal a kiegyensúlyozott közérzet kulcsa is.

Hasznos tipp lehet a hozzátáplálásnál, hogy ha már az almát megszokta a baba, akkor más zöldségek bevezetésénél is használhatjuk ízesítés céljából, az enyhén édes ételeket ugyanis jobban elfogadják a babák.

Persze fontos, hogy odafigyeljünk az alma minőségére, távoli országokból behozott almákat tartósítás céljából mindenféle vegyszerrel kezelik, melyek hosszútávon káros hatással lehetnek szervezetünkre. Az alapos tisztítás tehát mindenképpen ajánlott, és bár az alma héja is rendkívül értékes anyagokat rejt magában, egyéves kor alatt hámozva adjuk a gyerekeknek.

Fotó:
pixabay.com

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?