Fókuszban a bébiételek
- Dátum: 2015.01.01., 19:48
- bébiétel, botrány biotermék, csecsemő, hozzátáplálás, készétel, nyersanyag, tápanyag
Számos előnye lehet a bébiételeknek, főleg a a téli időszakban, amikor egyre kevesebb az elérhető friss, szezonális zöldség és gyümölcs.
A csecsemők hozzátáplálásánál kezdetben a különböző ételek bevezetése, csak nagyon fokozatosan ajánlott, néhány kanál ételért órákat kutyulni nem éppen praktikus. Már ezen a ponton érzékelhető a bébiételek előnye, mellyel időt és energiát spórolunk. Persze nem feltétlenül kell teljesen elfelejtenünk a házi készítésű ételeket, egy alma lereszelése vagy egy krumplipüré elkészítése igazán nem okoz nagy gondot.
A bébiételek speciális receptúrái úgy vannak kifejlesztve, hogy mindig a csecsemő életkorának megfelelő tápanyagokat tartalmazzák, nincs bennük hozzáadott színezékanyag, aroma, illetve tartósítószer.
Szóval tényleg számos pozitívuma lehet egy bébiételnek, főleg, hogy ezek széleskörűen bevizsgált nyersanyagokból készülnek, és azokat elvileg gyártás előtt gondosan átválogatják. Ez mind szép, és nagyon biztató a szülők számára, de mégis komoly kétségeket vetnek fel azok az esetek, amikor kiderül, hogy bizonyos bébiételek mégis káros anyagokat tartalmaznak.
A legutóbbi botrány ezzel kapcsolatban azért volt különleges eset, mert olyan bébiételt érintett, mely biotermékként volt feltüntetve, mégis a svájci gyártású gabonapép atropin alkaloid tartalmazott. Ezek az esetek komoly dilemmát vethetnek fel a szülőkben. Ennek ellenére olyan esetekben, amikor egyébként sem tudunk megfelelő minőségű nyersanyaghoz jutni, akkor még mindig ott a lehetőség, hogy valamilyen kész bébiételt válasszunk, amelyek bizonyos fokig mégis ellenőrzöttebbek.
A kész bébiétel választásánál, érdemes elolvasni figyelmesen az összetevőket. Mivel ugyan káros anyagokat (pl.: hozzáadott színezőanyag, aroma,) nem tartalmaznak, de sokszor az üvegen feltüntetett gyümölcsöt vagy zöldséget csak részben tartalmazzák. Ha például sütőtököt szeretnénk adni kisbabánknak, és a sütőtökös kész bébiétel csak 50%-ban tartalmazza azt, akkor érdemes inkább házilag elkészíteni babánk számára.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.