Amikor egy gyerek kórházba kerül...
- Dátum: 2014.12.20., 21:18
- betegség, gyerek, kórház, kórházi látogatás, stressz
Különösen nehéz helyzet, ha egy gyerek kerül be a kórházba, hiszen a gyerekek számára a betegség mellett az idegen helyzet is komoly megpróbáltatást jelent.
Vannak olyan súlyosabb esetek, amikor egy beteg gyereknek hosszú időn keresztül gyakorlatilag a kórház az otthona, de még pár kórházban töltött nap is nagyon megterhelő lehet a gyerekek számára. A gyerekeknél ugyanis nemcsak a betegség jelenti az egyetlen problémát, maga az idegen helyzet is komoly stresszforrás lehet. A gyerekeket egy ilyen szituáció fokozottan megviseli, mivel őket érzékenyebben érinti a megszokott rutinból, illetve otthoni környezetből való kiszakadás.
Egyéves kor alatt még a gyerekek nem fogják fel, hogy hol vannak és mi zajlik körülöttük. Számukra a biztonságot jelentő szülők jelenléte biztosítja a komfortérzetet, így az idegen helyzet nem jelent akkora frusztrációt. Kicsit nagyobbaknál, egyéves kor felett azonban az otthontól, megszokott környezettől való távollét komoly stresszforrás lehet. Ők ugyanis már felfogják, hogy mi zajlik körülöttük, félnek a különböző vizsgálatoktól, ráadásul nem értik a helyzetet, gyakran úgy érzik büntetésből éri őket ez a sok rossz dolog.
Egy- két éves kor felett megnyugtatóak lehetnek a gyerekek számára a szülők jelenlétén kívül, kedvenc játékaik, és az otthonra emlékeztető tárgyak. Ismerősök, rokonok, barátok látogatása is fontos lehet főleg a nagyobb gyerekek esetében, segíthetnek elterelni a figyelmüket a kellemetlen vizsgálatokról, és a betegségről is.
Tervezett kórházi tartózkodás esetén pedig mindenképpen ajánlatos, hogy a szülők felkészítsék gyermeküket a rájuk váró megpróbáltatásokra, illetve az idegen környezet elviselésére. A felkészítés során lényeges szempont, hogy a gyerekek megértsék nem büntetésből kerülnek ebbe a helyzetbe, a cél az, hogy ők jobban érezzék magukat.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.