Menü

Ne tömjük az antibiotikumot a gyerekbe!

  • Dátum: 2014.12.15., 15:23

Ne erőltessük az antibiotikumok használatát a gyermekeknél (sem), ha nem feltétlenül szükséges, ugyanis a készítmények egy része sokszor többet árt, mint használ. Például elhízáshoz vezethet.

Az antibiotikum varázsszó, főleg azok körében, akik nem konyítanak túl sokat az orvostudományhoz. Azaz a többségnél. Persze ezeket a gyógyszereket az orvos írja fel, sajnos sokszor fordul elő az a szituáció, hogy a szülő vasakaratának ráhatására. Ami egyszer meggyógyította a gyereket, az ugye biztosan jó lesz legközelebb is...

Az érme másik oldala, hogy bizonyos kutatások szerint az orvosok sokszor bizony ok nélkül javasolják, írják elő az antibiotikumos kezelést.

Az antibiotikumok szedését nemrég hozták összefüggésbe az elhízással. A széles spektrumú, azaz többféle baktériumfajt elpusztító típusuk esetében mutatták ki azt, hogy a gyakori fogyasztók nagyobb arányban veszélyeztetettek a túlsúly szempontjából.

A tendencia szerint a gyerekek (is) egyre többször kapnak ilyen kezelést (sokszor, mint említettük feleslegesen), ami már egészen korai életszakaszban az elhízás útjára terelheti a szervezetet.

Sajnos sok helyen alakult ki az a gyakorlat, hogy bizonyos betegségeknél automatikusan antibiotikumot írtak fel anélkül, hogy megállapították volna, hogy baktérium, vagy vírus okozta a fertőzést. Hogy miért? Így egyszerűbb és gyorsabb volt.

Miután kiderült, hogy ennek káros mellékhatásai lehetnek, haszna pedig kérdéses, nyilvánvaló, hogy az orvosi hozzáálláson is változtatni kell. A szülőkén szintúgy, a gyermek egészsége a legfontosabb, de a különböző kezelések okozta lehetséges árnyoldalakra, kockázatokra minden körülmény közt figyelni kell.

Fotó:
Pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.