Dobjuk ki a fültisztító pálcikát!
- Dátum: 2014.12.15., 15:29
- fülviasz, fülzsír kialakulása, fülzsírdugó, mi az a fülzsírdugó
A fülzsír sok kisgyereknél okozhat problémát oly módon, hogy gyorsabban termelődik, mint ahogy az öntisztító folyamat végbemegy és ilyenkor úgynevezett fülzsírdugó keletkezik.
A fülzsír, más néven fülviasz, latinul cerumen, fontos szerepet játszik a fül védelmi vonalában. A sárgás masszát ugyanis a hallójáratban elhelyezkedő mirigyek azért termelik, hogy megvédje a fület és meggátolja a különböző kórokozók bejutását a belső részekbe és megakadályozza azok elszaporodását.
Nem is hinnénk, de a fülzsír bizony nemcsak termelődik, hanem folyamatosan ürül is a fülből, ez a szervünk ugyanis öntisztító. Éppen ezért a fültisztító pálcikák használata sok esetben csak meggátolja ezt a tisztulási folyamatot. Sőt, annak gyakori használata, főleg a kisgyerekek esetében akár fülzsírdugó kialakulásához is vezethet.
A hallójáratot eldugító fülzsír egy idő után teljesen légmentesen lezárja azt, így általában hallásromlást, fülfájást, fülzúgást észlelhetünk a gyermekünknél. Ez a dugó az idő előrehaladtával egyre inkább magába gyűjti az elhalt hámsejteket, a szőrszálakat a kívülről érkező szennyeződéseket, például a port, vagy a szmogot és egyre jobban megkeményedik. Csak alapos orvosi vizsgálattal deríthető ki, mekkora ez a dugó és, milyen károkat okozott a fülben.
Szerencsére a legtöbb esetben fülmosással eltüntethető, de olyan is előfordul, hogy napokon át paraffinos cseppet, vagy egyéb olajat használva kell meglazítani, hogy aztán a szakember el tudja távolítani. Persze akkor is kialakulhat fülzsírdugó, ha valaki egyáltalán nem használ fültisztító pálcikát, csak egyszerűen hajlama van rá.
A szakemberek azt javasolják, kerüljük a fülpiszkák rendszeres használatát és a fülünket inkább csak egy törölköző sarkával töröljük szárazra.
Fotó:
pixabay.com
Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.