Menü

Evés, mint az ellenállás fegyvere

  • Dátum: 2014.12.10., 14:21

Ki gondolnál, hogy egy olyan természetes és egyszerű dolog, mint az étkezés, játszmává válhat és lehet akár az ellenállás eszköze is a gyerekeknél.

Amikor az evés nemcsak táplálkozást jelent a gyerekeknél, hanem többek között olyan alkupozíciót, mely által bizonyos dolgokat elérhetnek, vagy valami ellen lázadhatnak, akkor elsősorban a szülőknél kell keresni a probléma kulcsát.

Egy szülő teljesítményszorongása épp úgy rányomhatja bélyegét a gyerek evési szokásaira, mint az élet bármely más területeire. Ilyen esetekben kardinális kérdéssé válik, hogy a gyerek mikor, mennyit és mit eszik, ez a szülői frusztráció általában annak hatására sem csökken, ha külső szakértői vélemény szerint is (pl.: védőnő, háziorvos) megfelelően fejlődik a gyerek. Az étkezések akár komoly csatatérré válhatnak, hiszen a gyerekek hamar ráéreznek, hogy érdekérvényesítésük szolgálatába állíthatják, azzal hogy nem esznek, vagy nem akkor és nem annyit, amit a szülő szeretne vagy meghatároz.

Az evés elleni tiltakozás pedig az ellenállás eszköze is lehet egy olyan gyerek kezében, akinek túlzó szülői kontrollal, hétköznapiasabban zsarnoksággal kell szembenéznie. Ilyen esetekben a szülői kontroll nem feltétlenül a gyerek étkezési szokásaira irányul, hanem általában véve túlságosan beszabályozza a gyerek életét. Ha gyerek döntési köre jelentősen korlátozódik az erős kontrollt, vagy túlvédő magatartást mutató szülővel szemben, az énhatár védelmének egyetlen eszközévé a testsúly uralása válhat.

Fontos leszögezni, hogy nem minden evészavar hátterében a játszmák káros hatása áll, de érdemes odafigyelnünk arra szülőként, hogy az evés ne legyen több, mint táplálkozás

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.