Menü

Apanapló 11. rész – A műanyag csövek rejtelmei

  • Dátum: 2014.12.10., 14:24

Amikor először hall róla a leendő, még tapasztalatlan szülő, a legtöbb azt gondolja, ez valami vicc. Pedig nem az. Kegyetlen, furcsa, hatásos, kicsit vallásos, de nem vicces.

Hogy mit? Igazi, életnagyságú porszívóvóval kell kiszívatni a gyerek orrát?? Peeerszee...

Körülbelül ez az átlagos szülői „elsőreakció” a híres, vagy inkább hírhedt orrszi porszival találkozva. Az első megdöbbenés után hisszük is meg nem is a dolgot, majd ki is megy a fejünkből a sci-fibe illő alkalmatosság, miközben az orrszi porszi nem lesz más, mint egy tárgy a sok közül a „mindenféleképpen beszerezendő a gyerekszületés előtt” című végeláthatatlan listáról. Beszerzés után aztán ott is nyugszik szépen csöndben a dobozában valamelyik fiókban.

Egészen az első megfázásig, nátháig...

Ekkor a kis orrszi kikerül a dobozból, s a szülők szemöldök összehúzva olvasgatják az apró betűs használati útmutatót, csavargatva nézik az átlátszó, műanyag csöveket. A kicsi is megszemléli az új jövevényt, nézegeti, megfogja.

A szülőkben kezd tudatosulni, hogy a micsoda egyik vége valóban a porszívóba illesztendő. A kicsiben természetesen nem, ő továbbra is naivan ismerkedik. A porszívót már ismeri és nem szereti, de mivel most olyan csendes, megtűri maga mellett a háztartási eszközt.

Szegény nem sejti, hogy a zajos doboz az ő kínzásának tárgya. Mert a következő pillanatban a bátorságukat összeszedő szülők harcművész elemekkel tarkított, a finommechanika és a sebészet határtudományának beillő, fura performanszt hajtanak végre csemetéjükön. A műveletben van valami mély, valami filozofikus. Egyszerre szól önmagunk legyőzéséről és a tetteink helyességébe vetett ősi bizonytalanságról. A vallásos transznak a porszívó zajos zümmögése ad misztikus muníciót.

A gyerek nincs meggyőzve, ez tény. Viszont kevésbé szipog, állapítják meg a kicsit gyöngyöző homlokú felnőttek, miközben a dugulás tárgyát keresik a csövekben. Kell még egy szívás, nincs mese. A gyerek szemében - akit sem a tárgy működése, sem embersége, de még a hatékonysága sem nyűgözött igazából le - látszik, hogy máris sokkal többet ért e világ működéséből, mint egy perccel korábban. De látszik ott más is. Az, hogy a második menet már nehezebb lesz.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.