Menü

Fogamzásgátlás szoptatás alatt

A szoptatás ideje alatt is könnyen teherbe lehet esni, ezért, aki nem szeretne gyorsan kistestvért, annak gondoskodnia kell a megfelelő védelemről. Számba vettük, milyen módszerek adódnak a szoptatós kismamák előtt.

A szoptatós kismamák nem használhatnak hormonális fogamzásgátló tablettát, mert a különböző hatóanyagok kiválasztódnak a tejbe is. Ezért mindenképpen hormonmentes módszert kell választaniuk.

Az óvszer a legismertebb és legnagyobb biztonságot nyújtó lehetőség. Nemcsak a nem kívánt terhességtől védi meg a párokat, hanem a különböző nemi úton terjedő betegségektől is. Ráadásul könnyen, gyakorlatilag bárhol beszerezhető és megfizethető.

A másik lehetőség a hüvelyben használatos spermaölő hatású szerek, tabletták, kúpok, illetve krémek, amikhez leginkább gyógyszertárakban juthatunk hozzá.

Nagyon fontos, hogy ha ezt a módszert választjuk, akkor feltétlenül tartsuk be a használati útmutatót, mert a biztos védelem kialakulásához valamennyi idő feltétlen szükséges. Azt is tartsuk szem előtt, hogy ezeknél a készítményeknél előírás az is, hogy bizonyos ideig csakis külsőleg tisztálkodhatunk.

Lássuk hát, milyen választék áll rendelkezésünkre.

A hüvelykrém nagyjából tíz órás védelmet nyújt és gyakorlatilag azonnali hatású. Lehet olyan kiszerelésben kapni, ami csak egyszeri adag, így biztonságosan kipróbálhatjuk és utána el tudjuk dönteni, később is szeretnénk-e használni.

A hüvelykúpokról tudni kell, minél mélyebbre kell felhelyezni és az aktus előtt legalább negyedórát várni kell, hogy feloldódjon és a védelmi funkciója kialakuljon. Négy órás védelemmel látja el használóját, de csupán egyszeri alkalommal vethető be. Másodszor új kúphoz kell nyúlni.

Ugyancsak négy órás védelmet nyújt a kapszula, amelynek valamivel rövidebb a várakozási ideje, mindössze nyolc-tíz perc.

A tabletta esetén pedig arra kell figyelni, a közösülés előtt mindenképpen meg kell nedvesíteni egy kis vízzel, különben nem tud feloldódni.

Már létezik hormonmentes fogamzásgátló tabletta is, de ennek használatakor szembe kell nézni azzal, hogy a hatóanyagok egy része a tejbe is bejut, illetve azzal, hogy ezen készítmények használata számos nem várt mellékhatást okozhat, például: fokozott véralvadást, és trombózis is kialakulhat.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.