Menü

Prosztata-gondok: gyógyszer helyett tökmagolajat! - kenyérrecettel

Elég csak leülni egy tévés reklámblokk elé, és általában legalább kétféle prosztatagyógyszer reklámjával találkozhatunk. Ennek ellenére sokan számolnak be arról, hogy a komolyabb prosztataproblémákon nem segítenek ezek a készítmények sem. Az orvosok többsége ennek ellenére tiltakozik az ellen, hogy a tökmag megoldást jelenthet a prosztata-problémákra. Akkor hol van az igazság?

Utazzunk el egy kicsit az Őrségbe, érdemes a helyiekkel elbeszélgetni – ez ugyanis a magyar tökmagolajak fő származási helye. Az itteni férfiak sorra arról számolnak be, hogy nincsenek prosztataproblémáik, pedig nem vesznek meg semmilyen drága gyógyszert. Igaz, ki kell hangsúlyozni: tökmagkivonatként hirdetett vitamint sem! A gyógyszer helyett természetes készítményeket kedvelőkre épít az a piac, amely különböző étrendkiegészítőket, vitaminokat javasol a prosztatagondokra. Ezek legtöbbje tökmag-kivonatot tartalmaz. A helyzet az, hogy nagyon nehéz tökmagból annyit fogyasztani, vagy vitamin formájában annyi hasznosuló tápanyagot kinyerni, hogy az megoldást jelentsen prosztata-ügyileg.

Az igazi megoldás a tökmagolaj, abból is hidegen sajtolt, és jó minőségű. Rengeteg telítetlen zsírsavat tartalmaz, amely megoldást jelent a prosztataproblémákra. És hogy miként segít? A prosztatazavarokat az okozza, hogy a prosztata begyullad, idősebb korban egyre inkább megnagyobbodik, ezzel pedig akadályozza a benne húzódó húgycső, valamint a húgyhólyag zavartalan működését. A tökmagolaj azzal segít, hogy csökkenti a prosztata gyulladását, megelőzi, vagy enyhíti annak megnagyobbodását, és nem utolsó sorban segít a prosztatarák megelőzésében. Továbbá segíti a húgyutak fertőtlenítését, és segít a vizelésben a vizelethajtó hatása révén, hiszen sok férfinak problémát okoz, hogy a vizeletürítési inger ellenére sem sikerül vizelnie. Mindemellett csökkenti az éjszakai vizelés gyakoriságát, és a vizeletürítéssel járó fájdalmas érzést is.

A tökmagolaj mellett ajánlott még a dió- és mogyoróolaj fogyasztása, továbbá a paradicsom, a brokkoli és a tengeri halolaj is segít a problémák enyhítésében.

A tökmagolaj önmagában is fogyasztható, legalább egy evőkanállal ajánlott bevinni naponta, de tehetjük salátákra, ételekbe is, sőt még kenyeret is süthetünk tökmagolajjal!

Íme egy kiváló recept kenyérsütőben készült kenyerekhez, de ugyanez a recept gép nélküli kenyér sütéséhez is alkalmas.

Tökmagolajos kenyér:

  • 600 g liszt: keverhetjük az egészséges liszteket, például 300 g DiaWellness sütőliszt, 50 g magkeverék (kihagyható, akkor ennyivel több lisztet tegyünk a kenyérbe!), 50 g sikér, 100 g tönkölyliszt, 100 g teljes kiőrlésű liszt, de használhatunk zablisztet is. Amennyiben valaki nem kedveli az egészséges liszteket, akkor 600 g rétesliszt felhasználásával készítse a kenyeret.
  • 1-2 teáskanál só (tengeri só, vagy Himalája só ajánlott)
  • pici édesítőszer, vagy cukor
  • 3 db tojás, lehetőleg házi (ezzel lesz igazán szép színe a kenyérnek)
  • 4 evőkanál tökmagolaj
  • 230 ml víz
  • fél zacskó szárított élesztő

A hozzávalókkal alapprogramon, közepes barnítással készítsük a kenyeret kenyérsütőben. Ez az alapanyag mennyiség XL-es méretű kenyérnek számít az átlagos méretű kenyérsütőgépeknél.
Ne lepődjön meg, a kenyér színe sárgás-zöldes lesz a tojástól és a tökmagolajtól, de az íze nagyon finom. És nem mellesleg, egészséges! 

Fotó:
pixabay.com

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.