Gyereknek is lehet magas a vérnyomása
- Dátum: 2014.10.20., 21:05
- betegség, gyerek, gyermek, hipertónia, kezelés, magas vérnyomás, orvos, tünet, Vérnyomás
Gyermekkorban is oda kell figyelni a magas vérnyomásra! - figyelmeztetnek a szakemberek. Ha tapasztaljuk, komolyan kell venni, szükséges kivizsgáltatni az okokat. Sokszor kezelni is muszáj a nagyobb baj elkerülése végett.
A magas vérnyomás (hipertónia) egészen fiatal korban is előfordulhat. Minél korábban észlelik, annál valószínűbb, hogy szervi oka van. Később, serdülőkortól már gyakoribb, hogy a helytelen életmód a ludas. Az iskolás gyerekek között már nagyobb arányban akad olyan, aki helytelenül táplálkozik, túlsúlyos, mozgásszegény életmódot él, esetleg nagyobb stressznek van kitéve.
Így, vagy úgy, a magas vérnyomás észlelése fontos, a figyelmeztetést komolyan kell venni. A kellemetlen tünetek mellett ugyanis nagyobb baj is történhet.
Az egészségügyi károsodások elkerülése vizsgálatokkal kezdődik. Ha szervi a probléma, akkor annak pontos kivizsgálása és célzott kezelése a legfontosabb cél. Amennyiben a már említett életmódban van a hiba, akkor természetesen változtatni kell a táplálkozáson, többek között oda kell figyelni a kalória és sóbevitelre és az elegendő mennyiségű mozgásra.
A hipertóniát több tünet is jelezheti. Ilyen a fejfájás, orrvérzés, látászavar, szédülés, esetleg a hányás, ingerlékenység, vagy aluszékonyság. Minél kisebb a gyermek, természetesen annál nehezebb észlelni a problémát.
Magas vérnyomás észlelése esetén az orvosok alapos vizsgálatokat tartanak annak érdekében, hogy megtalálják az okát.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.