Menü

Köldökzsinórvér levétel – biztosan megéri?

  • Dátum: 2014.10.16., 18:51

A családtervezés költségeihez manapság már sokan felírják a köldökzsinórvér levételének és tárolásának költségét. Nem kevés pénzről beszélünk, ez még az ultramodern babakocsinál is jelentősebb kiadás, ráadásul éves díj is kapcsolódik hozzá. Sokan nem tudják, hogy a felhasználása pedig nem is olyan egyértelmű.

Rengeteg szülő úgy tekint az őssejt-levételre, mint valami csodaszerre, amelynek révén mindenféle betegség gyógyíthatóvá válik. Ezt táplálják a folyamatos reklámok – az őssejt-bankoknak van miből marketingre fordítaniuk, ugyanis milliárdos üzlet rejlik ebben a tevékenységben. Sok híresség reklámozza, ki tudja, hogy pénzért, felelősségérzetből, vagy a kettő együtt, hogy levetette gyermeke köldökzsinórvérét. Van olyan (leendő) szülő, aki azért halogatja a gyermekvállalást, mert az őssejt-levételre is gyűjteni szeretne. De vajon biztosan megéri a várakozás?

Kevesen tudják, hogy a köldökzsinórvér legtöbb esetben nem azt a gyermeket képes gyógyítani, akié maga az őssejt, hanem például a testvért. Magyarországon ezidáig még nem végeztek olyan transzplantációt, amely a saját köldökzsinórvérből nyert sejtekkel gyógyította volna a gyermeket. Bár széles körű felhasználást hirdetnek, a jelenlegi gyakorlatban egyelőre igen kevés betegség esetén alkalmazzák a köldökzsinórvért. Ennek egyik oka, hogy az így nyert őssejtek tárolása általában 20 évre szól, de fontosabb, információ, hogy sokszor az így tárolt mennyiség olyan kevés (ez csomagfüggő is lehet az őssejtbankoknál), hogy csak gyermekek esetén felhasználhatóak a sejtek.

Jó tudni, hogy őssejtek nyerhetőek a vérből és a csontvelőből is öt napos stimulációt követően. Az őssejtet tároló szervezetek arra hivatkoznak, hogy az így nyert sejtek kevésbé jó minőségűek. Viszont itt kerül be a képbe a mennyiségi tényező, ugyanis ezzel a módszerrel sokkal több őssejt nyerhető a szervezetből. És hogy az ellenhírek végére érjünk, az őssejtek tárolásához igencsak zsebbe kell nyúlnia a kedves szülőknek. Minimum 150 ezer forint körüli összegbe kerül a levétel, és erre jön még az éves tárolás díja, nagyjából 15.000 Ft értékben. De különféle csomagokat kínálnak az őssejtbankok, létezik olyan is, amiért több, mint 600.000 Ft-ot kérnek.

Hogy mi szól mégis mellette? Leginkább a jövő. Rengeteg kutatás zajlik arról, hogy az őssejteket milyen módon és betegségek esetén lehet felhasználni. Valamint valóban van egy nagyon parányi esély arra, hogy szükség lehet az őssejtek felhasználására, főleg a testvérek esetén. A szakemberek szerint jobb lenne, ha mindez nem kerülne pénzbe, főleg ennyibe, és egy központi rendszer tárolná az őssejteket, melyek révén mások számára is felhasználhatóvá válna. Van már erre nemzetközi példa, és bízunk benne, hogy egyszer kis hazánkban is megvalósulhat valami hasonló. A fentiek értelmében nem biztos, hogy lelkiismeret-furdalással kell küzdeni, ha valakinek nincs pénze levetetni a köldökzsinórvért, még akkor sem, ha elterjedt a magyar sztárvilágban ezzel példálózni. 

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.